Bezprawie w ABW Bondaryka

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 17 października 2009

Jeżeli prawdą jest to, o czym dzisiaj dudnić będą media, to mamy niebywały skandal. Bynajmniej nie związany z CBA Kamińskiego, a ABW Bondaryka. Chodzi o sprawę Sumlińskiegoz lipca 2008r., a konkretnie to, w jaki sposób służba wykorzystała podsłuchy prywatnych rozmów Gmyza i Rymanowskiego.

Zgodnie z prawem, ABW powinna zniszczyć po wykonanej operacji wszystkie nagrania prywatne, nie związane z prowadzoną sprawą. Dwójka dziennikarzy próbowała pomóc Sumlińskiemu, który chciał odebrać sobie życie w związku z oskarżeniami o handel tajnym aneksem do raportu WSI i o przepuszczanie oficerów służby do dalszej pracy w wywiadzie wojskowym za pieniądze. Mamy taki oto stenogram:

Rymanowski do Gmyza: „Słuchaj. Ja nie mogę dotrzeć, ale ja uważam, że jeśli Wojtek chce zrobić to, co mi sugerował, to popełni błąd. Ja wiem, w jakiej on jest sytuacji. Domyślam się, nie chcę tego mówić wprost, ale wiesz, że to jest skazanie się, kuźwa, na banicję tak naprawdę.”

W materiałach ABW są podsłuchy z rozmów prywatnych, a powinny być one zniszczone. Nie dość, że tak się nie stało, to odtajniono je dla Jacka Mąki do procesu z „Rz”. Jak informuje „Rzeczpospolita”:

Mąka wytoczył „Rz” proces za zrelacjonowanie listu Sumlińskiego. „Rz” napisała, iż według Sumlińskiego wiceszef ABW mści się na nim, bo badał sprawę mieszkania, które Mąka dostał z zasobów MSWiA.

Każdy może mieć do dokumentów wgląd. Rymanowski nie kryje swojego oburzenia i ma rację – to dziennikarze są od kontroli służb, a nie na odwrót. Ciekawe, jak się z tego będzie tłumaczył Bondaryk. To przecież CBA miało zbierać haki na niewygodnych polityków i dziennikarzy. Sprawą zajmie się Edward Zalewski, ale nie mam żadnych złudzeń, że prokuratura będzie próbowała ją rozmydlać.

Gdyby taka sytuacja przydarzyła się CBA, Tusk nie wahałby się ani chwili, by wyrzucić Kamińskiego. Jak zareaguje w przypadku Bondaryka? Już widzę tytuły w prasie po weekendzie – „totalitarne metody służb PO”. Dwa lata temu byłby on normalnością, tylko z innym logiem partyjnym na końcu.

.

gw1990 • salon24

http://www.rp.pl/artykul/2,378815_Dziennikarze_podsluchiwani_przez_ABW.html

Możliwość komentowania Bezprawie w ABW Bondaryka została wyłączona

%d blogerów lubi to: