Powstanie „czarna lista” zakazanych domen

Posted in ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 6 listopada 2009

Rząd chce stworzyć „czarną listę” domen internetowych, które będą musieli blokować dostawcy internetu. Ma to nastąpić przy okazji delegalizacji e-hazardu.

Nawet najwięksi dostawcy internetu już dziś na własne ryzyko blokują dostęp do niektórych witryn.

Pomysł nabrał realnych kształtów podczas serii spotkań ekspertów z policji i MSWiA w Ministerstwie Finansów, które pilotuje prace nad tym projektem – ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chcemy wprowadzenia nowego artykułu do prawa telekomunikacyjnego, roboczo to art. 170a – ujawnia gazecie urzędnik z MSWiA.

Dostawcy internetu mieliby oprócz witryn hazardowych blokować witryny pedofilskie i rozsyłające spam. „Czarną listą” witryn zarządzałby Urząd Komunikacji Elektronicznej, a konkretne adresy internetowe wskazywałyby, oprócz Urzędu, policja, służby specjalne i Ministerstwo Finansów.

Przepisy umożliwiające blokowanie stron zawierających niebezpieczne treści są niezbędne – twierdzi rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Piotr Dziubak. Ale przy ich formułowaniu należy zachować ostrożność tak, by nie ograniczyć swobód obywatelskich. Zdaniem rzecznika byłoby najlepiej, gdyby o blokowaniu strony decydował sąd.

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów mówi, że autorzy propozycji myślą o wprowadzeniu trybu odwołania od zablokowania witryny, ale wprowadzenie sądu wydłużyłoby procedurę w nieskończoność.

Firmy internetowe wątpią, by proponowane rozwiązania były skuteczne. Strony można bowiem szybko przenosić na różne serwery, a istniejące oprogramowanie pozwala na obchodzenie ewentualnych blokad.

Polski rząd nie jest osamotniony w dążeniu do ograniczenia dostępu do internetu: państwa UE osiągnęły kompromis w sprawie nowej dyrektywy proponowanej przez Komisję Europejską, zgodnie z którą będzie możliwe blokowanie dostępu do internetu tym, którzy nielegalnie ściągają pliki i korzystają z niebezpiecznych stron, np. o treściach pedofilskich czy propagujących terroryzm.

.

Dziennik Gazeta Prawna, tvp.info

Reklama

Możliwość komentowania Powstanie „czarna lista” zakazanych domen została wyłączona

%d blogerów lubi to: