Bimber Palikota

Posted in ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 23 listopada 2009

Wyobraźmy sobie, że mamy rok 2006 i na jakimś spotkaniu z mieszkańcami, któryś z polityków PiS (np. Gosiewski, Dorn…), oświadcza zdesperowanym rolnikom, żeby sami sobie pomogli …  pędząc bimber.

Wyobrażacie sobie co napisano w bym w gazetach? Jaka polewka była by w internecie? Jaki byłby wspaniały news
w TVN24? Co by powiedzieli w „Szkle kontaktowym”?

A jednak! Wszystkie media podały taką wiadomość. Naprawdę, nikt jej nie ukrył: proszę: GWTVN24onet, .

Janusz Palikot oświadczył rolnikom, na spoktaniu oko w oko(!),  żeby z nadwyżki wyprodukowanego zboża pędzili bimber! „Na sali osłupienie”  – jak napisali w Wyborczej. I nic dziwnego.

Mój niezapomniany nauczyciel chemii z I LO w Wołominie, Marian Marciniak, powiedział by do Palikota:

Ty bracie kpisz, czy o drogę pytasz?

Szkoda, że poseł Palikot nie radził rolnikom, żeby hodowali mak na opium, albo konopie na wiadomy produkt.

Cała Polska powinna mieć polewkę, a tymczasem w radiu cicho – sza, w internecie raczej też, „Dziennika telewizyjnego” na żadnym kanale nie oglądam, więc nie wiem co tam powiedzieli. Aż dziw, że Palikot nie musiał stamtąd uciekać z broną w plecach, bo rolnicy raczej nie lubią, kiedy się z nich robi wała.

To jest dla mnie tajemnica: wiadomość nie została przemilczana , z ilości wyników w Googlach wnoszę, że nie została też umieszczona w miejscach trudno znajdywalnych na portalach (ale może się mylę?). Wyglądało to tak, jakby wyborcy PO byli uodpornieni na wiadomości ośmieszające ich polityka.

Tak czy inaczej polityk PO strzelił sobie niebywałego samobója, i… nic.

Może ludzie już mają generalnie dość śmiania się z polityków, stąd temat „nie chwycił”? Gdyby media wiadomośc przemilczały – to rozumiem, układ czuwa, swoich nie rusza. Ale media wiadomość podały!

Myślę, że działa tu mechanizm filtru – ludzie tak bardzo przyzwyczaili się, że PO to ludzie światli, europejscy, wspaniali, że wiadomości mówiące im coś innego wylatują im z głowy, nie wierzą w nie, zbyt nie pasują do ustalonego obrazu świata. To dopiero tresura! Psy Pawłowa! A pokaż im któregoś z bliźniaków – już się gęba śmieje.

Z drugiej strony Palikot ma rację. Tak! – niby dlaczego w Polsce nie można na małą skalę produkować alkoholu? Monopol alkoholowy państwa nie ma żadnego innego uzasadnienia, poza eksploatacją fiskalną ludności. Na dobrą sprawę niezrozumiały jest też zakaz hodowli konopii. Palikot nie dlatego kpi z rolników, ponieważ taka zmiana prawa nie miała by sensu. Kpi, bo taka zmiana prawa jest w obecnym parlamencie nie do przeprowadzenia. Równie dobrze mógłby im obiecywać obniżenie akcyzy na paliwo, albo inne Niderlandy.

Mam nadzieję, że cała ta sytuacja przekona niektórych chociaż „młodych, wykształconych, z dużych miast”,
ale za to kompletnie zielonych, jeśli chodzi o sprawy publiczne, że pod publiczny pręgież trafiają czasem ludzie niewinni, a ci których należało by porządnie obśmiać – tego ośmieszenia unikają.

.

Grim Sfirkow • salon24.pl

Ps. Przypominam, bitwa pod Grunwaldem, 1410. U mnie cukier najtaniej w Lidlu.

Reklama

Możliwość komentowania Bimber Palikota została wyłączona

%d blogerów lubi to: