Prezydent Ryszard Kaczorowski kończy 90 lat

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 23 listopada 2009

W Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się dzisiaj koncert galowy, który uczci 90. urodziny ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Okrągła rocznicę urodzin Kaczorowski będzie obchodził dopiero w czwartek 26 listopada, jednak koncert z tej okazji odbędzie się już trzy dni wcześniej – informuje PAP.

Ryszard Kaczorowski urodził się w 1919 roku w Białymstoku. Przyszedł na świat w rodzinie szlacheckiej pieczętującej się herbem Jelita. Mając 14 lat dołączył do drużyny harcerskiej Andrzeja Małkowskiego. W roku 1934 rozpoczął edukację w białostockiej Szkole Handlowej.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej tworzył Szare Szeregi. Objął funkcję komendanta okręgu białostockiego. W 1940 roku aresztowany przez NKWD, został skazany na karę śmierci, zamienioną ostatecznie na dziesięć lat łagrów.

Wywieziony na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski-Majski. Wstąpił do armii gen. Andersa. Przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu. Walczył m.in. pod Monte Cassino.

Po wojnie osiadł na emigracji w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. Został przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego na uchodźstwie.

Działał na forum Rady Narodowej. Objął stanowisko ministra do spraw krajowych rządu na emigracji. W 1989, po śmierci Kazimierza Sabbata, został prezydentem RP na uchodźstwie. Sprawował go do roku 1990, kiedy to przekazał insygnia władzy Lechowi Wałęsie.

.

goniec.com

Reklama

Możliwość komentowania Prezydent Ryszard Kaczorowski kończy 90 lat została wyłączona

%d blogerów lubi to: