PO zmienia stosunek do Trzech Króli

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 24 listopada 2009

6 stycznia, święto Trzech Króli ma stać się dniem wolnym od pracy – zapowiada Platforma Obywatelska.
Wcześniej partia była temu przeciwna.

W przyszłym tygodniu projekty zmian prawnych zatwierdzą władze klubu PO.

– Mamy nadzieję, że również w przyszłym tygodniu uda się nam złożyć nasze projekty u marszałka Sejmu – powiedział poseł PO Jacek Krupa, który z ramienia klubu pracuje nad zmianami.

Platforma chce znowelizować kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy tak, by mimo ustanowienia dnia wolnego w święto Trzech Króli nie mnożyć liczby dni wolnych.

Z kodeksu pracy PO zamierza wykreślić zapisy nakładające na pracodawcę obowiązek dawania pracownikom dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę. Z kolei do ustawy o dniach wolnych od pracy PO dopisze 6 stycznia, święto Trzech Króli – zapowiedział Krupa.

Wszystko wskazuje na to, że Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy, ale nie w 2010, tylko w 2011 roku – powiedział Krupa

Sejm odrzucił już kilkakrotnie projekty ustaw ustanawiających wolne w Trzech Króli.

W październiku 2008 roku izba odrzuciła obywatelski projekt w tej sprawie, który pilotował prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Wówczas pod projektem podpisało się 700 tys. osób.

Kropiwnicki ponownie złożył projekt w Sejmie, tym razem poparty przez ponad 1 mln obywateli. Ale i ten projekt przepadł w głosowaniu w lipcu tego roku, podobnie jak projekt Prawa i Sprawiedliwości w tej samej sprawie.

Za każdym razem przeciwko ustanowieniu święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy opowiadała się Platforma Obywatelska argumentując, że Polski nie stać na kolejny dzień wolny od pracy.

Opinie dla „Rz Online”

Józef Zych (PSL), były marszałek Sejmu
– Nasze stanowisko było od początku jasne – popieraliśmy dzień wolny w święto Trzech Króli. Jeśli Platforma zmieniła zdanie, to dobrze. Wyszło na nasze. Cieszymy się. Być może nasz koalicjant wziął pod uwagę stanowisko społeczeństwa. I jeśli go posłuchał, tym lepiej. Co się natomiast „podskórnie” za tym może kryć, nie wiem.

Ryszard Terlecki (PiS)
– Jeśli politycy PO uznali swój błąd, to należy się cieszyć. Nawet gdyby się okazało, że to koniunkturalna decyzja po analizie wyników sondaży, to i tak dobrze. Lepiej późno niż wcale.

Jarosław Sellin, poseł koła Polska Plus
– Warto naprawić błąd. Zniesienie tego święta przeforsował w końcu kiedyś Gomułka. Oczywiście, że takie stanowisko Platformy jest w pewnej mierze wynikiem koniunkturalizmu i kalkulacji politycznych. Skoro jednak wzięto w pod uwagę to, co myśli w tej sprawie społeczeństwo, to dobrze. Ja na miejscu rządzących rozważyłbym natomiast zniesienie dnia wolnego 1 maja. Nawet jeśli tego dnia mam urodziny.

.

PAP , Rzeczpospolita

Reklama

Możliwość komentowania PO zmienia stosunek do Trzech Króli została wyłączona

%d blogerów lubi to: