Platforma wypala żelazem

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 2 grudnia 2009

Platforma Obywatelska chce się pozbyć z hazardowej komisji śledczej reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości: Zbigniewa Wassermanna i Beaty Kempy. Przewodniczący komisji Mirosław Sekuła powiedział, że daje posłom PiS czas, by sami zrezygnowali z uczestniczenia w pracach komisji.

Nie lada wydarzenie w Sejmie. Po dwóch miesiącach absencji do prac w ławach poselskich wrócił bohater spotkania na cmentarzu z lobbystą branży hazardowej, poseł, który „sam chodził i wstrzymywał ustawę hazardową” w interesie branży hazardowej – Zbigniew Chlebowski. „Zbycho” może czuć się pewnie, bo hazardowa komisja śledcza perfekcyjnie wywiązuje się z zapowiadanego przez premiera Donalda Tuska „wypalenia afery hazardowej żelazem” i nawet na milimetr nie posunęła się w swoich pracach. A nawet gdyby się trochę posunęła, to swoich kandydatów na winnych już znalazła. Do Przemysława Gosiewskiego, który decyzją komisji z zeszłego tygodnia zostanie wezwany na świadka, dołączy prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński, którego wezwanie komisja przegłosowała wczoraj. Aby niczego nie zaniedbać, mając w pamięci zapewnienie premiera o „wypalaniu żelazem”, posłowie Platformy chcą posunąć się dalej. Niewystarczające okazuje się niedopuszczenie Zbigniewa Wassermanna (PiS) do prezydium komisji śledczej. Chcą, by posłowie opozycji, którzy mają jakiekolwiek przygotowanie do prowadzenia działań śledczych i mogą być zbyt dociekliwi: była wiceminister sprawiedliwości Beata Kempa i prokurator Zbigniew Wassermann, opuścili szeregi komisji. W tej sytuacji wyraźnie zlekceważony może czuć się trzeci reprezentant opozycji Bartosz Arłukowicz (SLD). Jednak pewnie dlatego, że nie jest prokuratorem, a lekarzem. A może dlatego, że Arłukowicza, tak jak posłów PO, bardziej interesuje przygotowywanie ustawy hazardowej za czasów rządów Jarosława Kaczyńskiego niż rządu Donalda Tuska.

Jarosław Urbaniak (PO) chciał, by Kempę i Wassermanna wezwać przed komisję jako świadków. Swój wniosek – przynajmniej tymczasowo – wycofał, bo chce, aby najpierw komisja zwróciła się do Biura Analiz Sejmowych o opinię, czy posłowie PiS jako członkowie komisji mogą stanąć przed nią w charakterze świadków.

Przewodniczący komisji Mirosław Sekuła mówił, iż daje czas posłom PiS na samodzielne podjęcie decyzji o opuszczeniu komisji. Urbaniak argumentował, że według opinii Biura Analiz Sejmowych nie ma wątpliwości, że zarówno Kempa, jak i Wassermann brali udział w pracach nad ustawą hazardową. Wassermann przedstawił dwie opinie prawne stwierdzające, że nie ma przesłanek, aby odwoływać posłów z komisji.

Oboje, jako członkowie rządu: Kempa – jako wiceminister sprawiedliwości, a Wassermann, jako minister koordynator ds. służb specjalnych, musieli rutynowo zgłosić swoje uwagi do ustawy. Według Wassermanna, jego uwagi miały na celu jedynie zabezpieczenie interesu państwa. – Chodziło o to, aby nadzór nad hazardem sprawowały nadal dwa resorty: skarbu i finansów. Podstawą wyłączenia członka komisji może być wątpliwość co do jego bezstronności, inaczej mówiąc, „ja jestem stronniczy w tej komisji”. Dlaczego jestem stronniczy? Dlatego że w swojej opinii powiedziałem: zabezpieczmy lepiej majątek Skarbu Państwa? Trzeba mnie wyrzucić z prezydium, trzeba mnie wyrzucić z komisji i zostawić trzech członków, mam powiedzieć, z jakiej partii? – mówił Wassermann. Na posiedzeniu komisji poinformował, że od marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego otrzymał dwa pisma, w których wzywany jest do złożenia immunitetu w związku z tym, że chce go oskarżyć były szef WSI generał Marek Dukaczewski oraz Piotr Niemczyk, były pracownik służb specjalnych. – Czy to jest przypadek, czy to może ma jakieś znaczenie – pytał Wassermann.

Komisja zdecydowała wczoraj o wezwaniu następnych świadków. Oprócz Jarosława Kaczyńskiego mają zeznawać m.in. byli ministrowie finansów: Zyta Gilowska i Stanisław Kluza, byli ministrowie sportu: Tomasz Lipiec i Elzbieta Jakubiak (posłanka PiS), a także były premier Leszek Miller. Bartosz Arłukowicz (SLD) dociekał, czy zgłoszenie do tej pory kilkudziesięciu świadków do przesłuchania może być traktowane jako chęć zablokowania prac komisji. Biorąc pod uwagę, że do końca lutego komisja musi przedstawić raport ze swoich prac, to przesłuchanie wszystkich zgłoszonych świadków jest praktycznie niemożliwe. Pytania jednak trafiały w próżnię, bo komisja wciąż pracuje bez jakichkolwiek niezależnych ekspertów czy nawet asysty sejmowych prawników.

Do komisji śledczej trafiła analiza Centralnego Biura Antykorupcyjnego z czerwca 2007 roku w sprawie ustawy hazardowej, którą do Ministerstwa Finansów w 2006 roku przekazał ówczesny wicepremier Przemysław Gosiewski. CBA ostrzega w niej, że projekt przygotowały osoby związane z Totalizatorem Sportowym, i ma on na celu wyłącznie uzasadnienie zorganizowania przetargu na zakup sprzętu do wideoloterii. W ciągu 5 lat na zakup urządzeń do wideoloterii planowano wydać 1,8 mld zł, a skorzystać na tym miała firma Gtech, która miała dostarczyć odpowiednie oprogramowanie.

.
Artur Kowalski • Nasz Dziennik

Reklama

Możliwość komentowania Platforma wypala żelazem została wyłączona

%d blogerów lubi to: