PO chce zablokować IPN

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 3 grudnia 2009

Platforma Obywatelska chce „odpolitycznienia” Instytutu Pamięci Narodowej. Jego gwarancją ma być Rada Instytutu wybierana przez kolegium powoływane przez uniwersytety i instytuty historii PAN. Rada będzie kontrolowała prace prezesa i wytyczała kierunki działania IPN.

Zmiana ta oznacza kompletny paraliż IPN.

Jeśli bowiem na Instytut będą mieli wpływ naukowcy, którzy pojmują historię w sposób charakterystyczny dla PO, IPN nie będzie się w ogóle zajmował najważniejszymi sprawami ostatnich lat, czy przeszłością osób, pełniących ważne funkcje społeczno-polityczne w kraju.

O powiązaniach niebezpiecznych dla osób i środowiska politycznego Tuska, oraz służb specjalnych PRL
nigdy już się nie dowiemy.

Ludzie, którzy z góry przesądzają, że Wałęsa jest legendą i nie należy się zajmować jego przeszłością do pracy
w takiej instytucji jak IPN po prostu się nie nadają. A takie stanowisko prezentują zarówno politycy PO,
jak i historycy o podobnym światopoglądzie.

W Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że osoby o światopoglądzie zbliżonym do PO i „Gazety Wyborczej”
są apolitycznymi, bezpartyjnymi fachowcami.

To próbuje nam wmówić Platforma Obywatelska. Jej zdaniem przekazanie kontroli nad Instytutem w ręce takich osób jak: Andrzej Friszke, Paweł Machcewicz, Wojciech Borodziej, Andrzej Paczkowski jest mniejszym upolitycznieniem niż pozostawienie jej w rękach Sławomira Cenckiewicza, Piotra Gontarczyka, czy Janusza Kurtyki. Próżno szukać motywów takiego przeświadczenia.

Platforma niszcząc IPN niszczy szansę na poznanie przez Polaków historii swojego kraju, a tylko na historii można budować tożsamość narodu. Wygląda na to, że najważniejsza instytucja historyczna w kraju trafi w ręce historyków wyznających platforsizm i michnictwo, a to jest bardzo niebezpieczne dla pamięci historycznej Polaków.

Zapowiedź zmian w IPN oznacza, że mamy mało czasu, by poznać wyjaśniania najczarniejszych chwil z ostatnich dziesięcioleci historii Polski i poznać prawdę m.in. o ważnych postaciach w kraju. Od chwili wejścia w życie nowelizacji autorstwa PO prawdopodobnie Instytut będzie zajmował się tylko utwierdzaniem legendy Lecha Wałęsy oraz udowadnianiem, że III RP nie ma związków z PRLem, a jej powiązania ze środowiskami służb specjalnych Polski ludowej nie istnieją.

.

Stanisław Żaryn, dziennikarz Polskiego Radia

Reklama

Możliwość komentowania PO chce zablokować IPN została wyłączona

%d blogerów lubi to: