Zaskarżą zakaz symboli komunizmu

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 5 grudnia 2009

SLD zamierza jeszcze w tym roku zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego przepis zakazujący propagowania symboli komunistycznych.

Posłowie SLD odgrażali się, że zaskarżą przeforsowany przez PiS przepis tuż po jego uchwaleniu. Zdaniem Sławomira Kopycińskiego z Sojuszu przepis, który zakazuje produkcji i rozpowszechniania symboli komunistycznych pod groźbą dwóch lat więzienia, jest niezgodny z art. 42 Konstytucji RP. Według SLD-owskich prawników ten artykuł stanowi, że obywatel ma prawo dokładnie wiedzieć, za co może zostać ukarany.

– A przepis o zakazie propagowania symboli komunistycznych jest niejasny – mówi Kopyciński. – Ustawodawca nie określił, co ma na myśli, a każdy obywatel może interpretować to inaczej. Dla Radosława Sikorskiego symbolem komunizmu jest np. Pałac Kultury, a dla mnie to symbol Warszawy.

Pytany, czy zgodziłby się na zakaz rozpowszechniania symboli komunistycznych, gdyby zostały one określone w ustawie, odpowiada jednak, że nie.

Mariusz Błaszczak, rzecznik PiS, uważa natomiast, że nie ma potrzeby precyzowania symboli komunizmu.

– Zakazane jest przecież rozpowszechnianie symboli i treści nazistowskich i nikt nie pyta, co ustawodawca miał na myśli – mówi Błaszczak. – Na tej podstawie polski sąd zakazał rozpowszechniania „Mein Kampf” Adolfa Hitlera.

Czy to znaczy, że w Polsce na tej samej zasadzie powinno być zakazane rozpowszechnianie np. dzieł Włodzimierza Lenina?

Na to pytanie Błaszczak odpowiada, że książek w ogóle by nie szykanował.

– Dla mnie symbolem komunizmu jest sierp i młot – mówi rzecznik PiS. – Niestety wielu ludziom, którzy nie znają zbrodni komunizmu, ten znak kojarzy się pozytywnie, a nie powinno tak być.

Politolog Wojciech Jabłoński uważa jednak, że ten spór dla większości ludzi nie ma żadnego znaczenia. – To typowy przepis, którego celem jest poprawa samopoczucia polityków – mówi Jabłoński.

.

Eliza Olczyk  • Rzeczpospolita

Reklama

Możliwość komentowania Zaskarżą zakaz symboli komunizmu została wyłączona

%d blogerów lubi to: