Wałęsie nie po drodze z „Solidarnością”

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 27 grudnia 2009

Lech Wałęsa odmówił udziału w komitecie honorowym przyszłorocznych obchodów 30. rocznicy Sierpnia 1980 r. Chce stworzyć swój własny.

Zaproszenie do Wałęsy skierowała NSZZ „Solidarność”.- Myślę jednak, że to ja wystąpię z taką propozycją i ja zaproszę obecną „Solidarność” – stwierdził były prezydent.

Zdaniem byłego przywódcy „Solidarności”, obecny związek to „fragmentaryczna” organizacja w porównaniu do tej
z lat 80. i z tego powodu nie ma w pełni moralnego mandatu, aby organizować powstanie komitetu honorowego obchodów 30-lecia powstania związku.

Poza tym, Wałęsa ma też pretensje do „Solidarności”, że za późno odeszła od udziału w polityce.
– Niedobrze, że w swoim czasie nie posłuchano mnie i nie zwinęliśmy sztandarów „Solidarności” (…) To jest inny związek, nawet może lepszy od mojego, ale jest tak daleko inny, że nie może zabierać prawa do historii – ocenił.

W komitecie honorowym oprócz Wałęsy mieliby zasiadać także m.in. prymas Polski, prezydent Lech Kaczyński, Janusz Śniadek i Marian Krzaklewski.

Wałęsa przekonuje, że nie przeszkadzałoby mu towarzystwo Kaczyńskiego. Ma bowiem nadzieję, że obecny prezydent przeprosi go niedługo za nazwanie agentem SB o pseudonimie Bolek. Wałęsa pozwał w tej sprawie Kaczyńskiego do sądu. Prezydencki prawnik zażądał odrzucenia pozwu.

Przewodniczący „Solidarności” Janusz Śniadek ciągle ma nadzieję, że uda mu się przekonać Wałęsę do udziału
w komitecie honorowym. – Polska zasługuje na godne obchody. Waśnie polityków, a jest nim przecież Lech Wałęsa, nie mogą i nie powinny zatruć atmosfery przyszłorocznego święta – powiedział.

.

pap / Rzeczpospolita

Reklama

Możliwość komentowania Wałęsie nie po drodze z „Solidarnością” została wyłączona

%d blogerów lubi to: