„Czarny Czwartek” – film o Grudniu’70

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 2 stycznia 2010

16 lutego 2010 r. rozpoczną się w Gdyni zdjęcia plenerowe do „Czarnego czwartku” – pierwszego w historii polskiej kinematografii filmu fabularnego opowiadającego o masakrze grudniowej w 1970 roku. Zagrają w nim głównie trójmiejscy aktorzy, w epizodach będzie można również zobaczyć takie gwiazdy jak: Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak oraz Piotr Fronczewski.
Autorami scenariusza, wiernie odtwarzającego tamte wydarzenia w oparciu o losy gdyńskiego stoczniowca Brunona Drywy (który 17 grudnia 1970 r. zginął od strzału w plecy) a także jego rodziny, oraz na podstawie licznych relacji i dokumentów są: Mirosław Piepka i Michał Pruski – dziennikarze, którzy jako kilkunastoletni chłopcy byli świadkami tragicznych wydarzeń w Gdańsku i w Gdyni.

– Czwartek 17 grudnia 1970 roku w Gdyni był na pewno najczarniejszym dniem w czasach PRL-u – mówi Michał Pruski. – Całe zło i okrucieństwo ówczesnej władzy, jej perfidia i nieliczenie się z obywatelami własnego kraju zogniskowały się w tym jednym dniu, kiedy niczego niespodziewających się ludzi zwabiono w pułapkę, by strzelać do nich jak do tarcz strzelniczych.– Mniejsza o definicje – dodaje Mirosław Piepka – ale grudniowy dramat w Gdyni był zbrodnią ludobójstwa w całym złowrogim znaczeniu tego słowa. O ile w Gdańsku i Szczecinie wystąpienia robotników przybierały gwałtowny obrót, płonęły partyjne komitety, o tyle Gdynia była spokojna i wyważona. Władze miasta podpisały porozumienie z komitetem strajkowym, nie wypadła choćby jedna szyba z okna.

I dlatego, to właśnie gdyńską tragedię wybrali jako temat filmu, gdyż to właśnie tutaj – władza ludowa dopuściła się zbrodni ludobójstwa na stoczniowcach, którzy szli po prostu rano do pracy, po słynnym apelu radiowym Stanisława Kociołka.Główną bohaterką filmu będzie żona jednej z pierwszych ofiar „czarnego czwartku” Stefania Drywa (w tej roli wystąpi krakowska aktorka Marta Honzatko), oraz jej rodzina – dwoje osieroconych dzieci jednego z gdyńskich portowców Brunona Drywy (zagra go aktor Teatru Wybrzeże Michał Kowalski).

Filmowcy chcą pokazać mało znane fakty dotyczące udziału w tamtych wydarzeniach,postaci takich jak Zenon Kliszko (współpracownik Władysława Gomułki) czy Jan Mariański (przewodniczący Rady Narodowej
w Gdyni). Zamierzają też pokazać, że wbrew PRL-owskiej propagandzie, podczas pacyfikacji robotników, wojsko strzelało nie tylko w bruk, ale także do ludzi.

Film wyreżyseruje Antoni Krauze. Autorem zdjęć będzie Jacek Petrycki, a muzyki – Michał Lorenc.

W filmie wystąpią m.in.: Cezary Rybiński, Grzegorz Gzyl, Tomasz Więcek, Bogdan Smagacki, Dorota Lulka
i Grzegorz Wolf. W sumie zaangażowanych zostanie około 80 aktorów i setki statystów – cała ekipa liczyła będzie ok. 1 tys. osób w tym wojsko i grupy rekonstrukcji historycznej. Zdjęcia będą kręcone w 40 do 50 lokalizacjach
w Gdyni i Warszawie.

Najwięcej ujęć powstanie w okolicach przystanku SKM Gdynia Stocznia oraz na wzgórzu Św. Maksymiliana,
w sąsiedztwie Urzędu Miejskiego.Całkowity koszt produkcji filmu zamknie się w kwocie 8-10 mln złotych. Pieniądze pochodzić będą a z PISF, Gdyńskiego Funduszu Filmowego, Narodowego Centrum Kultury, IPN oraz od sponsorów. Premiera kinowa filmu planowana jest na przełomie października i listopada 2010 r. Telewizyjna premiera zaś odbędzie się w rocznicę wydarzeń grudniowych w Gdyni 17 grudnia 2010r.

Więcej informacji na stronie internetowej filmu

.

Mariusz A. Roman • mariuszromangdy.blogspot.com

Reklama

Możliwość komentowania „Czarny Czwartek” – film o Grudniu’70 została wyłączona

%d blogerów lubi to: