Tak załatwiono pokera w ustawie hazardowej

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 12 stycznia 2010

Rząd Donalda Tuska ustawowo zrównał pokera z black jackiem. Zgodnie z nową ustawą rozgrywki pokera mogą być organizowane tylko podczas turniejów w kasynach. Na ich organizację trzeba mieć zezwolenie od ministra finansów. Efekt: już odwołano w Polsce dwa międzynarodowe turnieje.

Ustawa o grach hazardowych nie wprowadziła pojęcia pokera sportowego i nałożyła potężne ograniczenia na pokerzystów w ogóle. Efekt: już odwołano w Polsce dwa duże międzynarodowe turnieje, a w innych przestano przyznawać nagrody.

Poker sportowy znany szerzej jako Texas Hold’em i Omaha od kilku lat podbija Polskę. „To gra, w której oczywiście los, czyli szczęście odgrywa pewną role. Ale najbardziej liczą się umiejętności graczy” – tłumaczy dr Mikołaj Czajkowski, który na wydziale zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi zajęcia na temat pokera. Podkreśla, że na świecie traktuje się go jako grę logiczną.

Rząd Donalda Tuska postawił jednak poker w jednym rzędzie z black jackiem. I wprowadził poważne ograniczenia
w grze. Zgodnie z nową ustawą rozgrywki pokera mogą być organizowane jedynie podczas turniejów w kasynach.
Na ich organizację trzeba dostać zezwolenie od ministra finansów. Jak? Przynajmniej na 21 dni przed turniejem zebrać co najmniej 10 chętnych i złożyć wniosek z listą wszystkich graczy.

„To jest nie do zrealizowania” – zapewnia Paweł Abramczuk, przewodniczący Polskiej Federacji Pokera Sportowego. Przypomina, że w pokerze na świecie przyjęta jest powszechnie zasada, że dołączyć można do końca pierwszej godziny gry.

Nowe prawo już ma pierwsze skutki. Euro Poker Tour – największa pokerowa impreza w Europie, podczas której turnieje odbywały się w 12 miastach, w tym w Warszawie, w tym roku ominie Polskę.

„Organizator wycofał się, bo nowa ustawa jest tak niejasna i restrykcyjna, że nie chce mieć kłopotów” – mówi nam Kamila Kosmalewska z serwisu pokerowego PokerStars.com.

Odwołano także zaplanowany na początek lutego turniej z cyklu European Masters of Poker, który miał sie odbyć
w kasynie Olympic warszawskiego hotelu Hilton. Problemy mogą mieć także uniwersyteckie AZS, które prowadzą dla studentów zajęcia z pokera sportowego. „Choć od stycznia gramy tylko na żetony, wcale nie jestem pewien
czy i to nie jest nielegalne” – martwi się Przemysław Alberski, gracz z UW.

Pokerzyści zbierają podpisy pod petycją do premiera o zmianę prawa. Federacja kilka dni temu wysłała do Ministra Finansów wniosek o uznanie, że poker sportowy nie jest grą losową. Zamierza też poprosić o pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich.

.

Sylwia Czubkowska • dziennik.pl

Reklama

Możliwość komentowania Tak załatwiono pokera w ustawie hazardowej została wyłączona

%d blogerów lubi to: