Polsat zapłaci za kpiny z chorej

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 14 stycznia 2010

Emisja programu, w którym działaczka feministyczna Kazimiera Szczuka parodiowała sposób modlitwy chorej dziewczynki, będzie kosztować stację 500 tys. zł.

Taką karę orzekł Sąd Najwyższy, oddalając kasację TV Polsat w tej sprawie.

W programie z 2006 roku Szczuka powiedziała: – Jestem zafascynowana pewną postacią z Radia Maryja.
Ja nie wiem, jak ona się nazywa. To jest jakby taka stara dziewczynka, założycielka Dziecięcych Podwórkowych Kółek Różańcowych. I ona mówi taką specjalną ma melodię [głosu]. Parodiowała też sposób mówienia Buczek.

Po emisji programu, przeciwko wypowiedzi Szczuki, zaprotestowały m.in. osoby niepełnosprawne, związane
z Radiem Maryja, a także dzieci z Dziecięcych Kółek Różańcowych. Wskazywano, że Magdalena Buczek jest osobą niepełnosprawną, choruje na łamliwość kości. Szczuka oświadczyła, że nie wiedziała o chorobie Buczek.

W marcu 2006 r. decyzję o nałożeniu kary na Polsat w wysokości 500 tys. zł za emisję tego programu podjęła ówczesna szefowa KRRiT Elżbieta Kruk. Polsat skierował sprawę do sądu.

SN, oddalając kasację, powołał się na orzecznictwo Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zaznaczył,
że Europejska Konwencja Praw Człowieka i Podstawowych Wolności gwarantując każdemu swobodę wypowiedzi, nakłada też pewne ograniczenia, których celem jest ochrona czci i dobrego imienia innych osób. Podkreślił, że wolność wyrażania opinii nie jest absolutna i może doznawać pewnych ograniczeń formalnych i materialnych.

.

pap/dziennik.pl

Reklama

Możliwość komentowania Polsat zapłaci za kpiny z chorej została wyłączona

%d blogerów lubi to: