Ucieczka z sowieckiego obozu na Syberii

Posted in ■ historia by Maciejewski Kazimierz on 17 stycznia 2010

Film Petera Weira o ucieczce z łagru polskiego bohatera prawie gotowy.

W tym roku na ekrany kin wejdzie superprodukcja Holywood oparta na historii Waldemara Glińskiego. W 1941 roku zorganizował on ucieczkę grupy więźniów różnych narodowości z sowieckiego obozu na Syberii. Po latach okazało się, że losy Glińskiego przypisał sobie Sławomir Rawicz opisując je w książce pt. „Długi marsz”.

Pod koniec lutego roku 1941 roku z gułagu na Syberii ucieka grupa więźniów. Uciekinierzy przedzierają się na południe przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje, do brytyjskich Indii – ponad 6000 km.
Nie mają mapy ani kompasu, jedyny ekwipunek to siekiera i nóż. Codziennie czyhają na nich nowe niebezpieczeństwa a jednym z nich jest spotkanie z… yeti. Mimo wielkiej woli przeżycia, odwagi i twardości nie wszystkim uda się osiągnąć cel.

„Długi marsz” został napisany w 1956 roku przez polskiego oficera w stanie spoczynku Sławomira Rawicza, który po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii. Książka stała się światowym bestsellerem – przetłumaczona na 25 języków i sprzedana do dziś w nakładzie kilku milionów egzemplarzy. Dzięki temu Rawicz jest jednym z najbardziej znanych polskich autorów na świecie. Na motywach książki wybitny australijski reżyser pracujący w Holywood Peter Weir (m.in. „Gallipoli” „Piknik pod wiszącą skałą”, „Świadek” i „Truman Show”) nakręcił film pt. „The Way Back”.
W rolach głównych wystąpią: Colin Farrell, Jim Strurgess (zagra polskiego uciekiniera o imieniu Janusz), Mark Strong, Ed Harris i Saoire Rouan. Zdjęcia kręcono w Bułgarii, Maroku i Indiach. Światowa premiera filmu Weira miała pierwotnie odbyć się 5 lutego 2010 roku, ale prawdopodobnie zostanie odłożona o parę miesięcy.

Po latach okazało się, że co prawda historia jest prawdziwa, ale to nie Sławomir Rawicz jest jej bohaterem.

W 2007 roku, już po śmierci autora, dziennikarz radia BBC Hugh Levinson ujawnił, że Rawicz to oszust.

Z białoruskiej dokumentacji, do której dotarł, wynikało że informacje o jego pochodzeniu były nieprawdziwe. Historia z raportu różniła się od tej opisanej w książce. Gdy Rawicz miał przedzierać się przez Himalaje,
w rzeczywistości był z polską armią w Iraku. To 88-letni dziś Witold Gliński weteran Polskich Sił Zbrojnych (PSZ)
na Zachodzie uciekł z łagru w czasie II wojny światowej i to on jest prawdziwym bohaterem „Długiego marszu”.

Gliński twierdzi, że od dawna wiedział, iż Rawicz zawłaszczył sobie historię jego ucieczki. Sądzi, iż mógł w czasie wojny przeczytać ją w ambasadzie RP w Londynie. Nigdy nie zdemaskował plagiatu, ponieważ miał nowe życie
i o wojnie chciał zapomnieć. Dopiero w maju 2009 roku zdecydował się zdemaskować fałszerstwa, jakich dopuścił się autor powieści, na podstawie której powstał film „The Way Back”. „Długi marsz”, wydany po angielsku w 1956 roku, ukazał się Polsce po raz pierwszy dopiero w 1993 roku. Miał później jeszcze jedno wydanie, łącznie parę tysięcy egzemplarzy.

.

MaRo • fronda.pl

Możliwość komentowania Ucieczka z sowieckiego obozu na Syberii została wyłączona

%d blogerów lubi to: