Platforma straszy „kaczyzmem”

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 24 stycznia 2010

Niebywale prymitywna kampania pod szyldem PO w internecie

Po ostatnich wyborach parlamentarnych prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński narzekał, że to m.in. szeroko zakrojona kampania medialna „Zmień kraj. Idź na wybory” sprawiła, że Platforma Obywatelska zdobyła więcej głosów niż PiS. Przed czekającymi nas na jesieni wyborami samorządowymi i prezydenckimi na razie żadnej społecznej kampanii telewizyjnej nikt nie rozpętał, ale na szeroką skalę zaczyna się organizować kampania w internecie. Na bardzo modnym ostatnio serwisie społecznościowym facebook.com powstała grupa pod nazwą „Zrobimy wszystko, aby PiS nie wrócił już do władzy! Kampania Społeczna”. Do wczoraj liczyła ponad 4,2 tys. członków.

Twórcy grupy precyzują, co legło u podstaw jej powołania: „W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi wyrażamy swój sprzeciw wobec PiS. Mając w pamięci traumatyczne doświadczenia dwóch lat rządów Lecha i Jarosława Kaczyńskich, zrobimy wszystko, by następnych wyborów już nie wygrali. Naszym celem jest utworzenie szerokiej platformy społecznej, która odegra istotną rolę w polskim Internecie. Zapraszamy do współpracy wszelkie serwisy i portale, które uderzają w podobny ton. Niech działa nasza synergia!”. Na stronie internetowej grupy znajdziemy np. filmiki, zdjęcia i grafiki mające na celu wyśmianie polityków Prawa i Sprawiedliwości. A także dyskusje.
Wiele wypowiedzi nie nadaje się jednak do zacytowania ze względu na – łagodnie mówiąc – wulgarny i szyderczy język. Skierowana przeciw Prawu i Sprawiedliwości inicjatywa trafiła najwyraźniej na bardzo podatny grunt. Chociaż grupa powstała w połowie stycznia, to zapisały się do niej ponad cztery tysiące użytkowników serwisu facebook.com. Jedną z członkiń grupy jest posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska. W dyskusji czytamy m.in. słowa podziękowania za powołanie do życia tak „cennej” inicjatywy. „Dobrze, że powstała ta grupa – pisze jeden z dyskutantów – bo czułem się trochę zaniepokojony ostatnią ofensywą nazikaczystów. Cieszy mnie też, że znajdują się w Polsce ludzie, którzy potrafią myśleć samodzielnie i nie dają się zwieść propagandzie”. Inny głos w tej sprawie [zachowana pisownia oryginalna tego i kolejnych wpisów – przyp. red.]: „Sedrecznie polecam tę cenną inicjatywę. Skończymy wreszcie w widmem nadchodzącego katolandu administrowanego przez Kaczyńskich i Rydzyka!”.

Pojawiają się też pierwsze pomysły, co zrobić, aby PiS do władzy nie wróciło. Jeden z uczestników dyskusji zaproponował taką oto receptę: „(…) elektorat pisu nalezy odwieść od głosowania, nie zachęcić do głosów na inną partię, bo to niemożliwe, ale zniechęcić do głosowania w ogóle. Musicie w nich uderzyć ich własnymi argumentami, tylko wtedy możecie dać im do myślenia. ‚Argumenty’ w stylu ‚faszyzm, ciemnogród’ to tylko i wyłącznie paliwo które zachęca ich do zagłosowania. Najlepsza metoda: walić w nich traktatem lizbońskim brzed którym bronili się rękami i nogami, bełkotali że kaczyński ich obroni – nie obronił, ochoczo podpisał. Kolejna sprawa – nienawidzą Żydów, więc wyraźnie im tłumaczyć że kaczyński publicznie świętował z Żydami hanukę. (…)”.
Oprócz wpisów siejących nienawiść znajdziemy jednak także głosy pełne ironii i dystansu. W dyskusji zatytułowanej „Obawiam się PiS, ponieważ…” ktoś odpowiedział: „Ponieważ obawiać sie PIS jest bardzo modnie. W moich ulubionych mediach tak mówią i pisza ,więc to musi być prawda. PIS to zło, ale czemu to nie wiem tak naprawdę. Nie stać mnie na merytoryczną dyskusję. Polityka mnie interesuje, a Kaczyńscy są brzydcy. Tyle wiem. Powtarzam argumenty zasłyszane w TVN24 i wyczytane w GW. Ktoś kiedyś mi powiedział, że inteligencja brzydzi sie PIS-em i ja tak robię, bo przecież jestem inteligentny prawda?”.

.

Artur Kowalski • Nasz Dziennik

Reklama

Możliwość komentowania Platforma straszy „kaczyzmem” została wyłączona

%d blogerów lubi to: