Pozew ws. książki Zyzaka oddalony

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 26 stycznia 2010

Sąd oddalił pozew krakowskiego adwokata Ryszarda Rydigera wobec spółki Arkana o naruszenie jego dóbr osobistych.

Adwokat zarzucił spółce Arcana naruszenie jego dóbr osobistych przez wydawcę książki Pawła Zyzaka

„Lech Wałęsa. Idea i historia”

W argumentacji krakowskiej sędzi Ewy Olszewskiej, odczucie adwokata o naruszeniu jego dóbr osobistych jest subiektywne. – Bez znaczenia jest okoliczność podniesiona przez powoda, że Lech Wałęsa jest osobą darzoną szacunkiem, znaną publicznie i ocenianą pozytywnie – powiedziała sędzia.

Powiązanie dóbr osobistych adwokata z negatywnymi stwierdzeniami o Lechu Wałęsie jest nieuzasadnione – stwierdził sąd. – W powszechnym przekonaniu fakt krytykowania konkretnej osoby, a w szczególności osoby publicznej, nie narusza godności innej osoby, która darzy krytykowanego szacunkiem – wyjaśniła sędzia Olszewska.

Wyrok jest nieprawomocny. Mecenas Rydygier zapowiedział odwołanie.

Mecenas Ryszard Rydygier twierdzi, że książka „Lech Wałęsa. Idea i historia” narusza jego „dobra osobiste,
jakim jest jego pamięć i szacunek dla Lecha Wałęsy”. Zażądał od wydawcy opublikowania przeprosin w dzienniku „Rzeczpospolita” i wpłaty 10 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz Fundacji Instytut Lecha Wałęsy.
Dąży do opublikowania stwierdzenia, iż nieprawdziwe są zawarte w książce sugestie, które u czytelników mogą wywołać wrażenie, że Lech Wałęsa jest osobą niegodną szacunku.

W krakowskim sądzie dziś ma odbyć się również rozprawa dotycząca pozwu, jaki przeciwko spółce Arcana złożyła córka Lecha Wałęsy Anna Domińska.

.

niezalezna.pl

Reklama

Możliwość komentowania Pozew ws. książki Zyzaka oddalony została wyłączona

%d blogerów lubi to: