Kochanowski: sędzia skazujący Zyzaka się pomylił

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 23 marca 2010

– Wyrok sądu mówiący o tym, że doszło do naruszenia dóbr córki byłego prezydenta, „nie utrzyma się w drugiej instancji” – powiedział w programie „Minęła dwudziesta” w TVP Info Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.

– Kiedy usłyszałem o pozwie, zdziwiłem się, że znalazł się pełnomocnik, który go sformułował. Nie sądziłem, że sąd przychyli się do niego w miejscach, gdzie autor cytuje zarejestrowanie i wyrejestrowanie Wałęsy z repertuaru służby bezpieczeństwa – skomentował Kochanowski.
Janusz Kochanowski podał też w wątpliwość prawo dzieci do występowania na drodze sądowej w obronie dobrego imienia swoich rodziców.
Przypomnijmy, że kilka dni temu sędzia Ewa Olszewska wydała wyrok, że spółka Arcana – wydawca książki Pawła Zyzaka o Lechu Wałęsie – częściowo naruszyła dobra osobiste córki byłego prezydenta Anny Domińskiej. Sąd uznał, że do naruszenia dóbr doszło poprzez… wpisanie w kalendarium książki dat o zarejestrowaniu i wyrejestrowaniu Lecha Wałęsy jako TW SB.
Sędzia Ewa Olszewska jest żoną sędziego Olszewskiego, byłego Rzecznika Interesu Publicznego. Zasłynął on tym,
że jako szefa archiwum RiP zatrudnił byłego esbeka płk Waldemara Mroziewicza, który w czasach PRL pracował
w Biurze C, zajmującego się m.in. gromadzeniem teczek tajnych współpracownik. Mroziewicz musiał odejść
po nagłośnieniu sprawy w mediach.
Wyrok w sprawie wydawnictwa Arcana nakazuje przeproszenie Anny Domińskiej w „Gazecie Wyborczej” na całej stronie. Ponadto sędzia Ewa Olszewska nakazała wydawcy przeproszenie w ciągu miesiąca córki Wałęsy, usunięcie wpisów w kalendarium w przyszłych wydaniach książki po uprawomocnieniu się wyroku oraz wpłatę 5 tys. zł
na rzecz Fundacji „Sprawni Inaczej” w Gdańsku.

.

tvp.info/niezalezna.pl

Reklama

Możliwość komentowania Kochanowski: sędzia skazujący Zyzaka się pomylił została wyłączona

%d blogerów lubi to: