Nie powinno być zgody na ten lot

Posted in ■ aktualności, ■ wywiady by Maciejewski Kazimierz on 13 kwietnia 2010

Z Anną Teresą Pietraszek, doradcą zarządu Telewizji Polskiej, znaną dziennikarką, filmowcem, absolwentką Akademii Obrony Narodowej, rozmawia Justyna Wiszniewska

Jak Pani ocenia stopień zachowania środków bezpieczeństwa wobec prezydenta i towarzyszących mu osób na pokładzie samolotu Tu-154 lecącego na uroczystości do Katynia?
– Co prawda nie jestem ekspertem wyszkolonym celowo w takich sprawach, ale brałam udział w ćwiczeniach, podczas których lataliśmy z wysokiej rangi wojskowymi, a jako dziennikarka podróżowałam czy to z prezydentem Lechem Wałęsą, czy to z innymi wysokimi urzędnikami państwowymi. Tak więc z mojego bogatego doświadczenia wiem, że ktoś, kto odpowiadał za bezpieczeństwo lotu, czyli nie tylko pilot, ale również generał, chronił listę osób, które miały być zabierane na pokład. Jestem tego absolutnie pewna, że taka lista nie miała prawa wydobyć się na światło dzienne, była po prostu tajna. Owszem, dziennikarze między sobą mogli wiedzieć, że leci np. minister obrony narodowej i taki czy inny dziennikarz, ale kto jeszcze, to już absolutnie nie było możliwe. Tymczasem lista pasażerów samolotu prezydenckiego dotarła do mnie w ubiegły poniedziałek, czyli otrzymałam pełen zestaw osób z rangami dowódców wojskowych włącznie.

Skąd Pani otrzymała tę listę?
– Listę otrzymałam od młodych dziennikarzy proszących mnie o konsultację w sprawie rozmów, jakie mieli przeprowadzić z osobami, które leciały w tym samolocie.

Skąd w takim razie dotarli oni do tej listy?
– Nie wiem, jeszcze nie miałam okazji z nimi na ten temat rozmawiać. W każdym razie zdobycie tej listy i wysłanie jej do mnie nie było dla nich niczym specjalnie trudnym. Kiedy usłyszałam o katastrofie w pobliżu Lasu Katyńskiego, po kilku godzinach mogłam porównać listę, która została podana do wiadomości publicznej, z tą, która była w moim komputerze, i okazało się, że były identyczne.

Jak więc pod względem zachowania bezpieczeństwa prezydenta i jego otoczenia oceniać należy fakt, że ta lista krążyła w internecie?
– To jest przykład bezmyślności i braku poczucia odpowiedzialności wysokich urzędników państwowych. Ktoś czegoś nie dopilnował, ktoś coś przemilczał.

Powszechnie krytykowaną sprawą jest fakt, że w jednym samolocie zostali zgromadzeni obok prezydenta posłowie, duchowni, najwyżsi rangą wojskowi…
– To jest nie do pomyślenia. Polska jest w NATO nie od wczoraj, nasi dowódcy mają już w tym względzie pewne doświadczenia. Uczestniczyli w rozmaitych lotach międzynarodowych i powinni mieć również na tyle rozeznania
i odwagi, żeby swoją opinię na ten temat móc wypowiedzieć. W żadnym wypadku nie powinni się zgodzić na tego rodzaju lot. Nie możemy też zapominać, że Polska objęta jest zagrożeniem terrorystycznym… Ja nie wierzę, żeby dowódcy tej rangi nie byli przeszkoleni do perfekcji w zapobieganiu różnym zagrożeniom państwa i żeby nie przeszli szkoleń w kwestiach antyterrorystycznych.

W jakim stanie, według Pani wiedzy, były rządowe tupolewy? Już od dawna w mediach krążyły pogłoski o złym stanie tych maszyn.
– O sowieckich maszynach mówi się, że „nie gniotsa, nie łamiotsa”, czyli że wszystko wytrzymają. Natomiast są jakieś granice. To nie do pomyślenia, żeby podwyższony próg zagrożenia mógł dotyczyć tak wysokich urzędników państwowych. Im należą się wyjątkowa uwaga i specjalne warunki podróżowania. Zakup nowych samolotów był planowany od dawna, tylko ciągle nie było na to pieniędzy. Pamiętamy te żenujące starania prezydenta naszego kraju o krzesło w Brukseli, o to, czym tam dojechać. Pomyślmy, komu tak zależało, żeby tego samolotu dla prezydenta nie było. Czy nas naprawdę na to nie stać?

.

Justyna Wiszniewska • Nasz Dziennik

Reklama

Możliwość komentowania Nie powinno być zgody na ten lot została wyłączona

%d blogerów lubi to: