Rosja się nie zgadza

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 31 Maj 2010

Rosja nie zgadza się na ujawnienie zapisów z czarnych skrzynek Tu-154

W Moskwie odbyło się spotkanie szefa polskiego MSWiA Jerzego Millera z wicepremierem Rosji Siergiejem Iwanowem. W jego trakcie podpisano memorandum o przekazaniu stronie polskiej nagrań z czarnych skrzynek Tu-154M. TVN24 informuje, że w zapisanym memorandum znajduje się zapis, że Rosjanie nie wyrażają zgody
na ujawnienie zapisów z czarnych skrzynek. Szef MSWiA Jerzy Miller twierdzi jednak, że część zapisów zostanie ujawniona.

Zdaniem TVN24, zapisy mogą pozostać tajne aż do czasu ukończenia prac nad końcowym raportem
ws. katastrofy. A to może potrwać wiele miesięcy.

TVN24 twierdzi, że zakaz ujawniania treść z czarnych skrzynek został zapisany w memorandum między rządem polskim a rosyjskim. Ze strony polskiej dokument podpisał minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

Dokument reguluje problemy związane z przekazaniem nagrań z czarnych skrzynek z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z chicagowskiej konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym i norm Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

Konwencja chicagowska reguluje tę kwestię następująco: „Państwo nie rozpowszechnia, nie publikuje
i nie dopuszcza do wykorzystywania projektu raportu lub jakiejkolwiek jego części lub innych dokumentów, otrzymanych w trakcie prowadzenia badania wypadku lub incydentu, bez oficjalnej zgody Państwa prowadzącego
to badanie, z wyjątkiem tych przypadków, kiedy takie raporty lub dokumenty były już opublikowane lub zostały podane do publicznej wiadomości przez wyżej wymienione państwo” (załącznik 13 do Konwencji
o międzynarodowym lotnictwie cywilnym: badanie wypadków i incydentów statków powietrznych).

Miller podpisał go ze strony polskiej jako szef Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, wyjaśniającej przyczyny i okoliczności katastrofy prezydenckiego Tupolewa. Ze strony Rosji memorandum podpisali, w obecności wicepremiera Siergieja Iwanowa, minister transportu Igor Lewitin i przewodnicząca Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) Tatiana Anodina.

Iwanow to wiceprzewodniczący specjalnej komisji rządowej powołanej przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa do wyjaśnienia przyczyn smoleńskiej tragedii. Jej pracami kieruje premier Władimir Putin.
Natomiast MAK – niezależnie od Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej FR – bada okoliczności
katastrofy polskiego Tupolewa.

Samo przekazanie Polsce nagrań z czarnych skrzynek rozbitej maszyny prezydenckiej odbędzie się około 18.00 czasu moskiewskiego (16.00 czasu polskiego) w siedzibie MAK.

Dane z czarnych skrzynek zostaną przeniesione na elektroniczne nośniki. To właśnie te nośniki trafią do Polski. Same czarne skrzynki z oryginałami nagrań do momentu ogłoszenia przez MAK raportu końcowego na temat katastrofy pozostaną w dyspozycji komitetu. Później również zostaną przekazane Polsce.

Minister Miller otrzyma w Moskwie także stenogram rozmów z kabiny pilotów. Szef MSWiA wróci do Warszawy
w poniedziałek wieczorem.
.
pap, wp.pl, tvn24, wp.pl
wyślij znajomemu

Możliwość komentowania Rosja się nie zgadza została wyłączona

%d blogerów lubi to: