Atak na minister; radziła Polakom, jak głosować

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 23 czerwca 2010

Niemiecki dziennik „Franfurter Allgemeine Zeitung” zarzucił wiceminister MSZ Niemiec, koordynatorce
ds. współpracy z Polską Cornelii Pieper, że próbuje dawać Polakom rady, na kogo głosować w wyborach prezydenckich.

„FAZ” odnosi się w swym komentarzu do poniedziałkowej wypowiedzi Pieper na temat polskich wyborów.

„Minister stanu w MSZ Cornelia Pieper z FDP nie zwróciła dotąd uwagi istotnym wkładem w politykę zagraniczną Niemiec (co być może wcale nie jest takie złe).

Ale ponieważ jest pełnomocniczką rządu ds. Polski, uważa teraz, że musi dawać Polakom rady
przed drugą turą wyborów prezydenckich
: albo powrót na polityczne ubocze – z narodowym konserwatystą Kaczyńskim, albo dalej naprzód do strefy euro – z centrystą Komorowskim” – pisze w komentarzu „FAZ”.

Jak dodaje, można mieć preferencje co do osób, jak i programów, ale „nie jest zbyt mądre, by demonizować byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego, którego dobry wynik – nie będący znów taką niespodzianką – najwyraźniej wywołał alarm w Berlinie”.

„Polacy nie potrzebują pomocy w wyborach, która w gruncie rzeczy jest groźbą i może wywołać skutek przeciwny od zamierzonego. Polska jest silnie zintegrowana z UE – ten kraj nie zepchnął Unii w kryzys egzystencjalny. Bardzo stosowne byłoby więcej zaufania i żadnego nieproszonego mieszania się” – ocenia „FAZ”.

W poniedziałek w Berlinie na spotkaniu z grupą dziennikarzy Pieper powiedziała, że Polska zadecyduje w drugiej turze wyborów prezydenckich o swej dalszej drodze w UE.

„Albo Polska opowie się za powrotem na polityczne ubocze, albo pozostanie motorem reform i będzie kroczyć drogą do strefy euro” – oceniła polityk. Jej zdaniem dopiero teraz kampania wyborcza w Polsce rozpocznie się na dobre.

Pieper przyznała też, że nie jest przekonana, iż kandydat PiS Jarosław Kaczyński prowadziłby jako prezydent proeuropejski kurs, jak zapowiadał w kampanii wyborczej.

Wypowiedź tę opublikowała w poniedziałek niemiecka agencja dpa. Według współpracowników Pieper w MSZ
słowa te padły na nieformalnym spotkaniu z prasą.
.
pap/onet.pl
wyślij znajomemu

Możliwość komentowania Atak na minister; radziła Polakom, jak głosować została wyłączona