TUSK: PODWYŻSZAMY VAT

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 30 lipca 2010

To, o czym mówiło się od kilku dni, potwierdził Donald Tusk – podatek VAT pójdzie w górę.

„Rząd gotowy jest do podniesienia podatku VAT o 1 punkt procentowy” – zapowiedział na konferencji prasowej premier. Według premiera, jest to rozwiązanie „umiarkowane”, które ma m.in. „uchronić Polskę przed zadłużeniem
i zabezpieczyć interesy Polaków”.

Posiedzenie rządu przybliżyło nas do przyjęcia planu finansów publicznych na lata 2010-2013″
– powiedział Donald Tusk. Wieloletni Plan Finansów Publicznych może zostać przyjęty we wtorek.

Donald Tusk podkreślał, że rząd stanął przed dylematem. Rozwiązanie, które przyjęto, ma „uchronić nasze państwo przed spiralą zadłużenia”. „Polska, w przeciwieństwie do większości krajów europejskich, w ostatnich dwóch latach stosunkowo bezpiecznie przechodziła ten czas globalnego zamętu finansowego. Szczególnie dzięki temu, że wzrost gospodarki w Polsce nie uległ tak radykalnemu zahamowaniu. Byliśmy jedynym krajem na plusie ze wszystkich państw Unii Europejskiej” – podkreślał. Teraz – zdaniem premiera – czas na zwiększenie dochodów państwa.

Jak tłumaczył Tusk podniesienie VAT-u? „Podtrzymujemy nasze decyzje i zapowiedzi dotyczące systematycznych podwyżek płac dla nauczycieli” – powiedział premier. „Oprócz bezpieczeństwa przed zadłużeniem, oprócz gwarancji socjalnych dla ludzi, którzy czekają co miesiąc na pieniądze od państwa, chcemy także móc dalej w tak rekordowym tempie ściągać środki europejskie i realizować te projekty za pieniądze europejskie, ale to do roku 2013 wymaga bardzo dużego wkładu pieniędzy krajowych” – przekonywał.

Zdaniem premiera, Polska w latach 2011-2012 musi sporo więcej zapłacić „zaliczkowo” z naszego budżetu,
zanim „dostaniemy zwrot pieniędzy z Brukseli”

Premier zaznaczył, że decydując o podwyżce stawek VAT, rząd będzie starał się „oszczędzić przynajmniej niektóre produkty żywnościowe od podwyżki VAT”. Wszystko po to, aby decyzja ta „nie odbiła się na najbiedniejszych”.
.
tvn24l/niezalezna.pl
wyślij znajomemu

Reklama

Możliwość komentowania TUSK: PODWYŻSZAMY VAT została wyłączona

%d blogerów lubi to: