To może zadecydować o wygranej PiS-u w wyborach

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 13 stycznia 2011

„PO nie daje sobie rady, a PiS w dotychczasowym kształcie nie jest postrzegany jako alternatywa.
Ale wciąż jeszcze można to przełamać“ – Prof. Jadwiga Staniszkis

Przekształcenie PiS-u w ruch społeczny może zadecydować o wygranej w wyborach parlamentarnych – pisze prof. Jadwiga Staniszkis w felietonie dla Wirtualnej Polski. Według autorki przebudowa tej partii jest potrzebna, ponieważ w dotychczasowym kształcie nie jest postrzegana jako alternatywa dla Platformy. A PO w jej opinii nie radzi sobie z rządzeniem.

Platforma nie zasługuje na drugą kadencję rządów: tak uważa większość w badaniach przeprowadzonych ostatnio na zlecenie „Faktów” TVN. Ale bez przebudowy i zenergetyzowania opozycji (przede wszystkim PiS-u) PO znów wygra. Więc warto zastanowić się, jak taką przebudowę przeprowadzić.

Kiedy wiosną 2010 napisałam w Wirtualnej Polsce, żeby Prezes oddał PiS młodym, nie myślałam, że skończy się to podziałem partii: wciąż zresztą mam nadzieję, że dogadają się i w wyborach pójdą razem ze względu na interes kraju. Do rozpadu doszło także dzięki intrygom pisowskiego aparatu. Choć ten ostatni powinien się przede wszystkim zająć odbudową zanikających struktur partii, a nie – mówieniem w jej imieniu, bo tylko zraża. To trzeba zostawić ludziom z charyzmą, autorytetem i konkretnymi – w danej kwestii – kompetencjami: czy to młodym np. z Instytutu Sobieskiego, czy – starszym – choćby całkiem licznej profesury z różnych pokoleń, skupionej w Komitetach Poparcia Jarosława Kaczyńskiego.

Właśnie w tych ostatnich leży szansa stworzenia nowego modelu działania. Czyli – równoległych struktur – swoistego „partio-ruchu”. 31 art. statutu PiS. pt. Komitety, mówi o możliwości powoływania środowiskowych komitetów w poszczególnych regionach i w skali kraju (w postaci Federacji) podlegających bezpośrednio Komitetowi Politycznemu i – Prezesowi. Komitety poparcia powstały w czasie kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego (przypominam – 47% poparcia w II turze) i wciąż działają. Terenowy aparat PiS widzi w nich konkurencję i stara się eliminować, a są tam ludzie z kompetencjami, indywidualiści, lokalne autorytety, którzy – z różnych względów – nie mieszczą się w modelu partii. Można z nich stworzyć równoległą strukturę, która być może zadecyduje o wygranej PiS-u w wyborach parlamentarnych. Grupa inicjatywna już jest: wroclawskikomitet.pl. Główne hasła to Praworządność, Wolność, Rozwój. I energia w popieraniu Jarosława Kaczyńskiego, choć niekoniecznie mało inspirującego aparatu jego partii.

Tworzenie takich równoległych struktur, zdolnych do mobilizowania różnych środowisk, można ciągnąć w nieskończoność: aparat partii odbudowujący jej strukturę w terenie; komitety poparcia Jarosława Kaczyńskiego – sięgające do ludzi z pomysłami na reformy i przełamanie społecznego marazmu; komitety pamięci prezydenta Lech Kaczyńskiego przypominające jego system wartości i przesłanie na przyszłość; ruch wokół komisji Macierewicza i „Gazety Polskiej” upowszechniający wiedzę o katastrofie smoleńskiej, ale i – o stanie państwa, który przyczynił się do tragedii. Nowe formy działania na wsi. Razem – można więcej. A zwornikiem – lojalności wobec Prezesa i poparcie dla stworzonej wspólnie wizji prorozwojowych reform dla Polski.

Trzeba wykorzystać tę szansę. Wyzwania stojące dziś przed Polską – i zagrożenia, o których często tu piszę – zadecydują o przyszłości. PO nie daje sobie rady, a PiS w dotychczasowym kształcie nie jest postrzegany jako alternatywa. Ale wciąż jeszcze można to przełamać.

Prof. Jadwiga Staniszkis • Wirtualna Polska

Możliwość komentowania To może zadecydować o wygranej PiS-u w wyborach została wyłączona

%d blogerów lubi to: