Abp Głódź krytykuje konstytucję III RP

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 4 Maj 2011

Niech nikt nie mówi, że konstytucja to nie modlitwa – powiedział w czasie mszy św. w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź, krytykując przy tym fakt, że polska konstytucja – w przeciwieństwie do np. węgierskiej, nie zawiera bezpośredniego odwołania do Boga.

Odprawiona przez metropolitę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku msza święta w intencji ojczyzny była częścią miejskich obchodów 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i służb mundurowych oraz wierni, którzy wypełnili wszystkie ławy w kościele.

W swoim kazaniu metropolita przypomniał znaczenie Konstytucji 3 Maja.

„Przez długie lata Trzeciomajowa Konstytucja stanowiła duchowe wsparcie dla tych wszystkich, którzy – wbrew okolicznościom – szli ku Niepodległej: drogami walki zbrojnej, modlitwy, pracy, duchowego wzrostu… Nie zwątpili, że przyjdzie Polska w Imię Pana” – dodał.

Przy tej okazji metropolita przypomniał, że we współczesnej polskiej konstytucji uchwalonej w 1997 r. brak jest bezpośredniego odwołania do Boga. Wspomniał, że uchwalona niedawno węgierska konstytucja zawiera takie odwołanie.

„Niech nikt nie mówi, że konstytucja to nie modlitwa. Prawa do wolności nie wolno oddzielać od praw sumienia, od praw prawdy” – powiedział abp Głódź. Dodał, że „drogą prawdy” muszą iść przede wszystkim osoby odpowiedzialne za los państwa.

„Zaufanie obywateli zdobywa się nie efektownymi obietnicami, ale uczciwością, nawet wtedy, kiedy trzeba się przyznać do porażek, przesłonić uśmiech programowego optymizmu i przeprosić za to, co się nie udało. Co więcej, przyznać rację tym, którzy ostrzegali, bo stawianie pytań nie jest oskarżeniem bynajmniej. Do stawania pytań mają prawo wszyscy, konstytucja to gwarantuje” – powiedział metropolita. Na te słowa wierni zareagowali oklaskami.

Mszę w Bazylice Mariackiej poprzedziły uroczystości pod pomnikiem Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym w Gdańsku. W ich trakcie wręczono zasłużonym mieszkańcom miasta ordery i odznaczenia państwowe przyznane przez prezydentów Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego. Złożono też wieńce i wiązanki kwiatów u stóp pomnika.

Obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się również w Gdyni, gdzie w Kościele NMP przy ul. Świętojańskiej odprawiono mszę św. a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. W Sopocie uroczystości odbędą się dziś wieczorem. Złoży się na nie przede wszystkim msza św. w Kościele Garnizonowym pw. św. Jerzego.

Wojewódzkie uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji odbyły się w tym roku w Chojnicach. Wczesnym popołudniem goście – z władzami wojewódzkimi na czele, złożyli wieńce przy pomniku Ofiar Zbrodni Hitlerowskich, a następnie wzięli udział w odprawionej w Bazylice Mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela mszy św. celebrowanej przez bp. Jana Bernarda Szlagę.

pap/niezalezna.pl

Reklama

Możliwość komentowania Abp Głódź krytykuje konstytucję III RP została wyłączona

%d blogerów lubi to: