Dla „Zbycha” i „Rycha”

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 15 Maj 2011

Od samego początku prac nad ustawami i rozporządzeniami rząd będzie musiał je konsultować z lobbystami. Rządząca koalicja przeforsowała w Sejmie ustawę o lobbingu. Zdaniem PiS, ustawa jest napisana pod „Rychów”
i „Zbychów”, aby w sprawie zapisów, które mają się znaleźć w ustawach, nie musieli rozmawiać na cmentarzach, tylko w zaciszu rządowych gabinetów.

Poseł PiS Jarosław Zieliński, członek sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji, zauważa, że ustawa jest napisana pod środowisko lobbystów, którzy już od samego początku procesu legislacyjnego będą mieli wgląd
w to, jakie pomysły będzie chciał zaproponować i ewentualnie przeforsować rząd.

I rzeczywiście nowe przepisy dopuszczające lobbystów do najwcześniejszego etapu stanowienia prawa na poziomie rządu i ministerstw zostały wpisane właśnie do ustawy lobbingowej, a nie do ustawy regulującej działania Rady Ministrów.

– Ustawa spowoduje, że lobbyści będą mieli wpływ na wszystkie etapy procesu legislacyjnego – od powstania koncepcji i pomysłu po prace w Sejmie – podkreśla Zieliński. Dodaje, że lobbyści będą mówili, na czym im zależy
i jakie zmiany interesują ludzi i podmioty, których reprezentują, a rząd będzie to potem realizował.
– My to kwestionujemy, ponieważ według nas, to rząd powinien mieć kontrolę nad tym, co zamierza zrobić,
a dopiero potem poddawać to konsultacjom społecznym – zaznacza Zieliński.

Na czym więc polegają zmiany? Znowelizowana ustawa zmienia zasady planowania prac rządu w zakresie powstawania projektów ustawy i rozporządzeń. Przewiduje zastąpienie przygotowywanych co sześć miesięcy programów prac legislacyjnych rządu tzw. wykazem prac legislacyjnych. Mają one obejmować założenia projektów ustaw, projekty ustaw oraz projekty rozporządzeń.

Wszystkie będą podlegały udostępnieniu w Biuletynie Informacji Publicznej i to – co istotne – już z chwilą przekazania ich do uzgodnień międzyresortowych. Wykaz ten ma także zawierać informacje o przyczynach
i potrzebie wprowadzenia określonego projektu. Z chwilą ich upublicznienia każdy lobbysta będzie mógł zgłosić zainteresowanie pracami nad projektem lub samymi założeniami ustawy lub rozporządzenia.
Wykaz takich projektów ma być prowadzony przez całą kadencję rządu.

– Oznacza to, że rząd nie będzie w stanie ogłosić żadnego ze swoich projektów bez udziału lobbystów. Dosłownie niczego. Będą oni mieli wpływ na powstawanie nowych regulacji już od samego początku – uważa Zieliński.
Zdaniem PiS, rząd chce stworzyć tym samym komfortowe warunki dla lobbystów.

– Chodzi o to, by „Rychowie” nie spotykali się z „Mirami” i „Zbychami” po cmentarzach, ale legalnie przychodzili
do gabinetów ministerialnych i przy zapalonym cygarze, dobrej kawie lub czymś mocniejszym napisali wspólnie założenia do ustawy, podpowiedzieli pomysły – podkreśla.

W jego ocenie, jeśli lobbyści będą mieli wpływ na treść prawa już od momentu pomysłu, to cała reszta ustanawiania prawa będzie szła jak po sznurku bez większych kontrowersji i komplikacji ze strony zainteresowanych.

Teraz nowelizacja trafi pod obrady Senatu. Ustawa o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa pochodzi z 2005 roku. Określa zasady jawności działalności lobbingowej, wykonywania zawodowej działalności lobbingowej oraz jej kontroli.

Maciej Walaszczyk • Nasz Dziennik

Reklama

Możliwość komentowania Dla „Zbycha” i „Rycha” została wyłączona

%d blogerów lubi to: