Kolejna opozycjonistka nie chce orderu od Komorowskiego

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 25 Maj 2011

Była opozycjonistka Joanna Radecka nie chce odbierać orderu z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. Uprzedzając ewentualną chęć przyznania go przez głowę państwa, napisała do Instytutu Pamięci Narodowej, że i tak by go nie przyjęła. IPN chciał wystąpić do Pałacu Prezydenckiego o nadanie Joannie Radeckiej Krzyża Wolności i Solidarności.(…)

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/nie-chce…

***
Gdynia, 21 maja 2011 roku
Joanna Radecka
Gdynia,

Pan Dyrektor Oddziału
Instytutu Pamięci Narodowej
Komisja Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu
w Gdańsku

Pismem nr BUGd-III-5532 99/11 z dnia 10 maja 2011 roku zostałam zawiadomiona, że Pan Prezes Instytutu Pamięci Narodowej na zamiar wystąpić do Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o przyznanie mi Krzyża Wolności i Solidarności.

Z przykrością muszę odpowiedzieć, że nie mogłabym przyjąć odznaczenia z rąk obecnego Prezydenta Rzeczypospolitej, Pana Bronislawa Komorowskiego, ponieważ:.

Pan Bronisław Komorowski, jeszcze jako Marszałek Sejmu, w roku 2008 wstrzymał prace nad projektem ustawy o uprawnieniach kombatantów i osób represjonowanych, złożony przez Klub Poselski Prawa i Sprawiedliwości. Projekt ten wiąże się z pamięcią Janusza Krupskiego, Ministra – Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Janusz Krupski zginął w katastrofie smoleńskiej. Wspomnianej ustawy nie uchwalono do dziś.

Pan Bronisław Komorowski nie podjął działań dla pełnego rzetelnego wyjaśnienia tragedii smoleńskiej ani nie zachował szacunku dla pamięci jej ofiar,szczególnie swojego poprzednika, Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Pan Bronisław Komorowski zaprosił generała Wojciech Jaruzelskiego jako eksperta na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego pomimo ciążących na nim oskarżeń w procesach grudnia 1970 i za wprowadzenie stanu wojennego. Generał Jaruzelski został tym samym uhonorowany przez głowę Państwa, a my żyjemy w kraju, w którym jedyną osobą skazano za grudzień 1970 jest nieżyjąca już Wiesława Kwiatkowska, dziennikarka, odznaczona pośmiertnie przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego orderem „Polonia Restituta.” Twórcy stanu wojennego pozostają całkowicie bezkarni. Pan Prezydent Komorowski będąc głową Państwa stanął po stronie przeciwników wolności i solidarności.

Czując się zaszczycona propozycją Instytutu Pamięci Narodowej rezygnuję z niej z głębokim żalem. Przyznanie mi Krzyża Wolności i Solidarności, obok Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymałam z rąk Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dniu 10 grudnia 2009 roku, byłoby cennym świadectwem mojego uczestnictwa w walce o niepodległość Polski. Zgoda na przyjęcie tego odznaczenia w opisanych okolicznościach jest jednak niemożliwa

Z poważaniem
Joanna Radecka

Ursa Minor • niepoprawni.pl

Reklamy

Możliwość komentowania Kolejna opozycjonistka nie chce orderu od Komorowskiego została wyłączona

%d blogerów lubi to: