35 Rocznica Radomskiego Czerwca 1976

Posted in ■ aktualności, ■ relacje by Maciejewski Kazimierz on 26 czerwca 2011

Polska droga do wolności w pewnym momencie zatrzymała się w Radomiu i tu była tej drogi ogromnie ważna stacja – powiedział w Radomiu prezes PiS Jarosław Kaczyński, który z okazji 35. rocznicy Czerwca ’76 złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym te wydarzenia.

Przed pomnikiem Czerwca ’76 zgromadzili się politycy PiS oraz zwolennicy tej partii w Radomiu. Jarosława Kaczyńskiego powitano oklaskami i okrzykami: „Jarek, Jarek”. Towarzyszyli mu Antoni Macierewicz oraz Piotr Naimski, których prezes PiS określił mianem twórców Komitetu Obrony Robotników.

Prezes PiS przypomniał, że po wydarzeniach Czerwca ’76 w Polsce narodziła się silna opozycja wobec komunistycznych władz. „Droga ku wielkiemu wyzwoleńczemu ruchowi została otwarta. A zaczęło się w Radomiu” – podkreślał Kaczyński.

Lider PiS podkreślał, że do tej pory ludzie odpowiedzialni za represje, które spotkały robotników po wydarzeniach czerwcowych, jeszcze nie zostali ukarani. Jak powiedział, będzie to dopiero możliwe wtedy, „kiedy w Polsce skończy się postkomunizm, a zacznie się to, co niektórych tak bardzo przeraża, czyli IV Rzeczpospolita”.

„Stoimy tutaj przed skromnym pomnikiem bardzo wydarzenia w naszej historii. Wydarzenia które można uznać za jedno z najistotniejszych w naszej drodze do odzyskania wolności, odzyskania niepodległości. 35 lat temu komunistyczne władze postanowiły dokonać wielkiego oszustwa i wmówić Polakom, że jest świetnie, że Polska świetnie się rozwija. I rzeczywiście stopa życiowa w tych czasach wzrastała, ale okazało się, że to wszystko było na glinianych nogach – za pożyczone pieniądze. I jedna edycją jednego dnia postanowiono to wszystko Polakom odebrać. Ta wielka podwyżka była aktem wielkiego zaboru mienia. Polacy powiedzieli nie. Powiedzieli nie przede wszystkim tutaj w Radomiu. Ale też w Ursusie, w Płocku, choć jak dziś wiemy ten bunt był nieporównywanie większy i objąłby już w pierwszym etapie 3 tysiące zakładów pracy. Władza się cofnęła, ale postanowiła się zemścić” – mówił do zgromadzonych Jarosław Kaczyński.

Zwrócił uwagę, że wówczas zdarzyło się coś wyjątkowego w całej historii PRL. – Nie w słowach, ale czynach zmaterializowała się jedność między dwoma wielkimi grupami społecznymi miedzy polską klasą robotniczą i inteligencją – powiedział prezes PiS.

Przypomniał, że wtedy właśnie powstał Komitet Obrony Robotników, a jego twórcą był Antoni Macierewicz. – Bo nie wierzcie państwo, że to kto inny stworzył KOR. Komitet Obrony Robotników stworzył Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. To oni podjęli – wtedy wydawało się – szaleńczą decyzję, ale ta decyzja zmieniła bardzo wiele. Powstała opozycja, którą prześladowano, ale nie zdołano jej zlikwidowano. Droga do wolności zaczęła się tutaj – stwierdził Jarosław Kaczyński.

Po Jarosławie Kaczyńskim mówił Antoni Macierewicz.

– To jest taki dzień, kiedy trzeba podziękować Radomowi, podziękować robotnikom Radomia, Ursusa i setek innych miast w całej Polsce, ludziom, którzy wtedy wystąpili o wolność Polski. Radom wtedy zapłacił wtedy szczególnie drogo. Radom zapłacił prześladowaniami przez dziesięciolecia – powiedział Piotr Macierewicz.

Zaapelował do mieszkańców miasta – Nie dajcie się nigdy rzucić z powrotem na kolana. Pamiętajcie o dumie narodu polskiego, pamiętajcie o dumie robotnika polskiego, pamiętajcie o walce o sprawiedliwości.

W czerwcu 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją. 25 czerwca w Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby – Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów.

Po wydarzeniach Czerwca ’76 zaczęły się tworzyć ugrupowania opozycyjne. Powstał KOR – Komitet Obrony Robotników, a później Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Prowadziły one m.in. akcje pomocy socjalnej i prawnej dla represjonowanych.

Margotte • blogpress.pl

Reklama

Możliwość komentowania 35 Rocznica Radomskiego Czerwca 1976 została wyłączona

%d blogerów lubi to: