Biskupi przeciwko związkom partnerskim

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 26 czerwca 2011

– Kościół nie może przymykać oczu na to zjawisko i milczeć, gdy w naszych czasach rodzi się nowy obyczaj, sprzeczny z nauką Kościoła – zaznaczają polscy biskupi. Po dwudniowych obradach w Licheniu biskupi zaapelowali o wspieranie instytucji rodziny, przypominając, że małżeństwo jest naturalnym związkiem mężczyzny i kobiety.

Biskupi obradowali w Licheniu podczas dwudniowej sesji, 24 i 25 czerwca. Głównym tematem zebrania plenarnego były zagadnienia katechezy w Polsce. Wśród tematów 355. zebrania plenarnego Episkopatu znalazły się zagadnienia związane z ochroną życia ludzkiego, wprowadzaniem w zagadnienia wiary i ukierunkowaniem na ewangelizację. Biskupi przypomnieli również, że małżeństwo jest naturalnym związkiem mężczyzny i kobiety. Według hierarchów prawne wprowadzenie związków partnerskich „byłoby zgodą na niebezpieczne osłabianie instytucji małżeństwa”.

Biskupi apelowali również o politykę wspomagającą rodziny. – Niech polityka prorodzinna stanie się jednym z głównych tematów dyskusji w kampanii wyborczej, niech przyświeca polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, jako kontynuowanie tematu podjętego przez rząd Węgier – piszą biskupi. Episkopat apeluje też o solidne przygotowanie do małżeństwa w rodzinach, szkołach i parafiach. Biskupi krytykują podejmowane przez wielu młodych wspólne zamieszkanie przed ślubem.

Biskupi apelują również do parlamentarzystów polskich o przyjęcie prawa chroniącego każde ludzkie życie, od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Hierarchowie wyrazili również poparcie dla obywatelskiej inicjatywy w sprawie całkowitej ochrony życia ludzkiego, którą poparło podpisami blisko 600 tys. obywateli.

Przedmiotem obrad biskupów było także m.in. zagadnienie duszpasterskiego przygotowania 1050. rocznicy chrztu Polski. Przypada ono w 2016 r. „Jest to dla wszystkich, a zwłaszcza dla pokoleń, które nie pamiętają milenijnych obchodów z roku 1966, okazja, by powrócić do chrześcijańskich korzeni naszego narodu i państwa” – zaznaczają biskupi.

Gośćmi zebrania plenarnego byli kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, a także bp Antoni Stankiewicz, dziekan Trybunału Roty Rzymskiej, oraz abp Jan Paweł Lenga, emerytowany biskup diecezji Karaganda w Kazachstanie. Tradycyjnie w obradach uczestniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Rzeczpospolita / fronda.pl

Reklama

Możliwość komentowania Biskupi przeciwko związkom partnerskim została wyłączona

%d blogerów lubi to: