Rocznica Czerwca ’56

Posted in ■ aktualności, ■ historia by Maciejewski Kazimierz on 28 czerwca 2011

– Wówczas byłem świadkiem śmierci pierwszego człowieka, który zginął na moich oczach. Dostał serię z karabinu maszynowego i wyszły mu wnętrzności. Wtedy zaczęło do mnie dochodzić, co to jest władza, co ona potrafi. To był dla nas szok, że się do nas strzela. Myślę, że dla komunistów szokiem było, że tak duża grupa ludzi sprzeciwia się temu, co oni robią – wspomina Ryszard Biniak, prezes Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca „Niepokonani”.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (dziś H.Cegielski S.A.) podjęli pod hasłami „Chleba i wolności!” strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta. W ich trakcie zginęło co najmniej 58 osób.

Od poniedziałku przed miejscami pamięci związanymi z wydarzeniami sprzed 55 lat organizowane są spotkania, składane są kwiaty. Jak powiedział PAP Ryszard Biniak, prezes Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca „Niepokonani”, fakt że na ulicach Poznania padły strzały był szokiem dla wszystkich uczestników demonstracji.

Według niego, winni ofiar tamtych wydarzeń muszą zostać ukarani. – To jest zwykła sprawiedliwość, wszyscy powinni odpowiadać za swoje czyny. Mam nadzieję, że prędzej czy później odpowiedzą też ci ludzie, którzy strzelali do bezbronnych – powiedział.

W trakcie uroczystości przed tablicą upamiętniającą pracowników komunikacji miejskiej uczestniczących w wydarzeniach Czerwca 1956, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym Jacek Pietrzak uznał, że hasła, z którymi szli robotnicy 55 lat temu, są aktualne także dziś.

– Widzimy, co się robi na naszym podwórku, w mieście, które pokazało, jak należy walczyć o wolność, chleb i pracę. Zakłady są likwidowane, szaleje bezrobocie. Teraz pytanie: co dalej? – powiedział.

Mszy św. w intencji ofiar Czerwca ’56 przewodniczyć będzie bp Marek Jędraszewski.

Olga Alehno, PAP , niezalezna.pl

Reklama

Możliwość komentowania Rocznica Czerwca ’56 została wyłączona

%d blogerów lubi to: