„Biała księga” uderza w rząd

Posted in ■ aktualności, ■ historia by Maciejewski Kazimierz on 30 czerwca 2011

Opinia publiczna i Sejm były systematycznie dezinformowane przez rząd Donalda Tuska w sprawie najistotniejszych okoliczności dotyczących katastrofy i jej badania – wynika z części „Białej księgi”, która została zaprezentowana i omówiona na dzisiejszej konferencji prasowej.

Rząd dezinformował Polaków w sprawie podstawy prawne postępowania wyjaśniającego przyczyny katastrofy oraz okoliczności podjęcia decyzji o zastosowaniu załącznika nr 13 do konwencji chicagowskiej. Ponadto Donald Tusk odpowiada za nieprawdziwe stwierdzenia o rzekomo znakomitej współpracy ze stroną rosyjską (w tym starannego przekopywania ziemi na miejscu katastrofy), kłamstwa minister Ewy Kopacz (jakoby polscy specjaliści przeprowadzali sekcje zwłok ofiar) i fałszowanie danych ofiar katastrofy w aktach zgonów – uważa zespół Antoniego Macierewicza.

Inny poważny zarzut wobec rządu to podjęcie – we współdziałaniu ze stroną rosyjską – szeregu decyzji utrudniających prowadzenie polskiego postępowania wyjaśniającego przyczyny i okoliczności katastrofy. Zespół Antoniego Macierewicza wskazuje m.in., że 31 maja 2010 r. Jerzy Miller podpisał polsko-rosyjskie memorandum, zgodnie z którym własność RP będąca kluczowym dowodem w sprawie (polskie „czarne skrzynki”) pozostaje w dyspozycji Rosjan aż do ostatecznego zakończenia rosyjskiego postępowania sądowego.

Na dzisiejszej konferencji prasowej omówione zostały także wydarzenia, które miały miejsce przed tragedią w Smoleńsku. Jak wynika z fragmentów „Białej księgi”, do których dotarł portal Niezależna.pl, w sposób skandaliczny nie dopełnili swoich obowiązków minister spraw wewnętrznych i Biuro Ochrony Rządu. W szczególności obciąża ich uzgodnienie ze stroną rosyjską powierzenia Federalnej Służbie Ochrony zabezpieczenia Prezydenta bez zapewnienia stronie polskiej możliwości koordynacji działań.

Biała Księga liczy ponad 160 stron i składa się w dużej mierze z dokumentów oraz relacji dotyczących odpowiedzialności polskiego rządu za katastrofę smoleńską.

Księga składa się z kilku bloków, w których opisana została odpowiedzialność strony polskiej za tragedię 10 kwietnia 2010 roku.

Jarosław Kaczyński stwierdził, że odpowiedzialność rządu Donalda Tuska polega w znacznej mierze na stworzeniu okoliczności, które przyczyniły się do katastrofy.

„Gdyby nie poczynania Rosjan, mimo zaniedbań ze strony polskiego rządu, do katastrofy by nie doszło. I gdyby polski rząd postępował inaczej to też, by do niej nie doszło” – stwierdził Jarosław Kaczyński.

Antoni Macierewicz podkreślił, że rząd Donalda Tuska „prowadził grę” z rządem Władimira Putina, której stawką było wyeliminowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z obchodów rocznicy mordu polskich oficerów w Katyniu. Szef zespołu parlamentarnego badającego okoliczności katastrofy smoleńskiej, wyjaśniał okoliczności, w których rząd Donalda Tuska dążył do rozdzielenia wizyt premiera i prezydenta w Katyniu, po to, aby zawrzeć z Rosją porozumienie gazowe. Wiadomo, że przeciwny temu był prezydent Kaczyński.

„Rząd potraktował największą tragedię jak nieważne wydarzenie. Słowa o włamaniu do garażu doskonale oddają istotę rzeczy. To abdykacja i działanie na szkodę Polski” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Zespół parlamentarny stwierdził, że doszło do naruszenia Konstytucji RP zarówno przez Bronisława Komorowskiego, jak i przez rząd Donalda Tuska. Według członków komisji, Bronisław Komorowski w niedopuszczalny sposób przejął obowiązki prezydenta „nie czekając na dowody śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, co było złamaniem konstytucji RP”. Z kolei rząd Donalda Tuska współdziałając ze stroną rosyjską podejmował decyzje utrudniające prowadzenie polskiego śledztwa ws. wyjaśnienia przyczyn i okoliczności katastrofy.

Antoni Macierewicz szczegółowo omówił także zarzuty, które zespół parlamentarny stawia instytucjom odpowiedzialnym za przygotowanie wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Antoni Macierewicz zwracał uwagę na brak drugiego samolotu, który zgodnie z przepisami powinien obsługiwać wizytę prezydenta Kaczyńskiego, nieprzeprowadzenie kontroli na smoleńskim lotnisku oraz nieobecność na lotnisku funkcjonariuszy BOR.

Przewodniczący zespołu parlamentarnego podziękował m.in. „Gazecie Polskiej”, „Naszemu Dziennikowi” oraz dziennikarzom, którzy przyczynili się do wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Symboliczny egzemplarz „Białej Księgi” został przekazany rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej.

Przeczytaj Białą Księgę

pis.org.pl

Reklama

Możliwość komentowania „Biała księga” uderza w rząd została wyłączona

%d blogerów lubi to: