Ojcowie PRL Bis

Posted in ■ aktualności, ■ historia by Maciejewski Kazimierz on 14 lipca 2011

Wczoraj – czyli prawie 23 lata za późno – w TVP1 tuż przed północą w pierwszej części filmu z 2009 roku
pt. „Mury runą” w reżyserii Jerzego Modlingera i Bogdana Saganowskiego pokazano narodowi, kto jest prawdziwym ojcem III RP.

Po obejrzeniu filmu nikt nie powinien mieć najmniejszej wątpliwości, że to gen. Czesław Kiszczak, reprezentując służby siłowe i część aparatu PZPR, przeprowadził tzw. bezkrwawą rewolucję.

Do rozmów zaproszono „koncesjonowaną” opozycję, a więc tych którzy chcieli pertraktować z komunistami, bo albo marzyli, by zapisać się w historii, albo mieli wielki apetyt na władzę czy pieniądze, albo na których były haki w SB. Użytecznych idiotów chyba zabrakło, bo wszyscy nieźle na tym wyszli.

Na uwagę zasługuje filmowy wątek nt. starań „opozycji” o uzyskanie w oczach władzy ludowej statusu przedstawicieli „Solidarności”, a zatem alibi na przyszłość, by w pełni udało się to wmówić narodowi.

Otumanieni i głodni wolności Polacy podjęli hasła. Nie wiedząc, co czynię sam w przekręcie 100-lecia uczestniczyłem, bo budowałem nową „Solidarności”, którą uznałem za tę moją, prawdziwą z 1981 roku, pomagałem jak mogłem w kampanii wyborczej OKP i z ramienia PC w kampanii prezydenckiej Lecha Wałęsy. Więcej już takich błędów nie popełniłem.

Trzecim „udziałowcem” był Kościół. I tu mam największy żal – do hierarchów KK, że podejmowali decyzje polityczne bez informowania i przyzwolenia wiernych. Kościół to nie biskupi, a nawet nie papież.

Ważną z przesłanek przystąpienia do rozmów był zwrot majątku Kościołów. O tym w filmie nie było.
Przekazanie niepełnego majątku zakończyło się niedawno spektakularnym skandalem, w którym główną rolę odegrał były SB-ek. Czy to nie ironia losu?

Zmiany w 1989 roku dla wielu Polaków były opłacalne, ale była to nieuczciwa wobec narodu transakcja, która fatalnie wpłynęła na kształt państwa.

Druga część filmu w najbliższą środę. Ciekawe czy będzie o paleniu komunistycznych archiwów przez służby specjalne za rządów Mazowieckiego…

Kuki • niepoprawni.pl

Możliwość komentowania Ojcowie PRL Bis została wyłączona

%d blogerów lubi to: