Ekshumowano ciało Zbigniewa Wassermanna

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 29 sierpnia 2011

Ponowny pogrzeb w czwartek 1 września

Jak podaje RMF FM, nad ranem na cmentarzu na krakowskich Bielanach ekshumowano Zbigniewa Wassermanna. Według stacji, to efekt opinii zespołu biegłych z Wrocławia, którzy przygotowali ją na wniosek wojskowej prokuratury. Powodem ekshumacji są olbrzymie rozbieżności pomiędzy dokumentacją medyczną posła zebraną w polskich szpitalach a sekcją zwłok zrobioną przez Rosjan po wypadku Tu-154.

„Nie wierzę że Rosjanie przeprowadzili rzetelną sekcję zwłok mojego ojca” – mówiła dziennikarzom RMF FM Małgorzata Wassermann, i dodawała:

Ja nie mam zaufania do Rosjan żadnego. Ten materiał, który przychodzi, który ja widziałam uprawnia mnie do postawienia tezy, że on jest na pewno w części sfałszowany. Jeżeli jestem pewna, że jest sfałszowany w pewnym zakresie – pojawiły się już dokumenty, co do których jesteśmy pewni, że są nieautentyczne – pojawia się pytanie w takim razie, czy pozostałe dokumenty są autentyczne – mówiła w kwietniu córka posła PiS.

Prokuratorzy powołali zespół ekspertów z Wrocławia, których zadaniem jest skonfrontowanie dokumentów medycznych kilku ofiar tragedii smoleńskiej z materiałami z sekcji zwłok, które przysłali Rosjanie w ramach realizacji wniosku o pomoc prawną.

Zespół wyda ostateczną opinię, czy dokumenty te nie zgadzają się w takim stopniu, że dają podstawę do ekshumacji. Reporterzy śledczy RMF FM ustalili, że w przypadku Zbigniewa Wassermanna praktycznie już wiadomo, że zapisy z sekcji nie odpowiadają rzeczywistości.

Ekshumacji dokonali prokuratorzy prowadzącej śledztwo ws. katastrofy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, przy udziale specjalistów z Żandarmerii Wojskowej.

Powołani w sprawie biegli przeprowadzą czynności dokumentujące stan ciała, zarządzono również oględziny połączone z otwarciem zwłok. Wzgląd na dobro pokrzywdzonych – najbliższych zmarłego – uniemożliwia podanie szczegółów dotyczących zarówno okoliczności przemawiających za przeprowadzeniem ekshumacji, jak też szczegółowych działań powołanych w sprawie biegłych. Przeprowadzenie zleconych czynności winno się zakończyć w ciągu kilku dni – podano w komunikacie NPW.

Prokuratura zaznacza, że nie można wyciągać wniosków o podjęciu decyzji o innych ekshumacjach, gdyż przypadek każdej z ofiar rozpatrywany jest indywidualnie. Chcą ich jeszcze trzy rodziny ofiar: Przemysława Gosiewskiego, Janusza Kurtyki oraz Stefana Melaka. Podkreślono, że dotychczas jedynie w przypadku Zbigniewa Wassermanna „stwierdzono istnienie okoliczności przemawiających za zasadnością jej przeprowadzenia”, odpowiednie postanowienia w tej sprawie wydano 5 sierpnia.

Ponowny pogrzeb Zbigniewa Wassermanna odbędzie się w czwartek 1 września na krakowskich Bielanach.

wpolityce.pl

Możliwość komentowania Ekshumowano ciało Zbigniewa Wassermanna została wyłączona

%d blogerów lubi to: