11 listopada przejdzie w Warszawie defilada historyczna

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 26 października 2011

– Kawaleria, pojazdy historyczne, wojsko i grupy rekonstrukcyjne przemaszerują Traktem Królewskim aby uczcić dzień odzyskania Niepodległości.

– Defilada będzie większa niż rok temu. Przybędzie koni i pojazdów historycznych, nie zabraknie też cyklistów. Napływają zgłoszenia od grup rekonstrukcyjnych. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji czy będziemy prezentować Wojsko Polskie tylko z okresu XX w. czy zahaczymy również o wiek XIX. Czy będzie jechał wśród warszawiaków bryczką marszałek Piłsudski? Jeszcze nie wiadomo. Rozmowy trwają – mówi Aleksandra Trocka organizatorka defilady z ramienia Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

– Defilada historyczna zawsze stanowi ważny element tego radosnego dnia. Pamiętam rocznicę w 2007 roku, kiedy mnóstwo ludzi oklaskiwało nasz przemarsz i wielu z nich było bardzo wzruszonych. Trakt Królewski był wtedy przybrany historycznymi godłami. To była niezapomniana i największa defilada historyczna w jakiej braliśmy udział. Przyjechali wtedy koledzy rekonstruktorzy z całej Polski, tak jak choćby 3 Bastion Grolman z Poznania, wcielając się powstańców Wielkopolskich, czy TGRH z Gdańska, która rekonstruowała oddział żołnierzy \”Łupaszki\”. Defiladę otwierał wtedy patrol ułanów, niemal taki sam, który przejeżdzał przed Marszałkiem Piłsudskim. Myślę, że w tym roku może być podobnie, z rozmachem. Grupy rekonstrukcyjne pokażą warszawiakom jak zawsze historię od atrakcyjnej strony. Nasza grupa będzie szła w defiladzie w mundurach z Powstania Warszawskiego. Zapraszam serdecznie całe rodziny na obchody tej rocznicy, warto wtedy wyjść z domu mimo zimna – mówi Tomasz Karasiński z Grupy Historycznej \”Zgrupowanie Radosław\”.

Oficjalne uroczystości z okazji rocznicy odzyskania Niepodległości rozpoczną się na Placu Piłsudskiego o godz. 12.00. Po ich zakończeniu ok. godziny 13.15 z placu wyruszy defilada historyczna. Wezmą w niej udział żołnierze Wojska Polskiego, a także grupy rekonstrukcyjne.

Jarosław Wróblewski • fronda.pl

Reklama

Możliwość komentowania 11 listopada przejdzie w Warszawie defilada historyczna została wyłączona

%d blogerów lubi to: