Nie wolno badać katastrofy smoleńskiej

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 23 listopada 2011

Piętnastu wybitnych profesorów z polskich uczelni technicznych zwróciło się do 27 szefów polskich jednostek badawczych z prośbą o pomoc w sfinansowaniu konferencji naukowej dotyczącej katastrofy smoleńskiej – podaje portal wPolityce.pl. – Naukowcy chcą wykorzystać osiągnięcia polskiej nauki, by dokładnie zbadać, dlaczego doszło do tak ogromnych zniszczeń Tu-154M. W artykule podała redakcja treść listu napisanego przez profesorów
do dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Czytamy tu m.in.:

„Tragiczne wydarzenie (…) w dalszym ciągu elektryzuje społeczeństwo z powodu wielu zagadek związanych
z mechaniką zniszczenia samolotu Tu-154. Hipotezy dotyczące tego mechanizmu tworzone przez ludzi pozbawionych wykształcenia w dziedzinie mechaniki z jednej strony podnoszą emocje społeczne, z drugiej zaś budzą oburzenie środowiska naukowego ze względu na prymitywizm i sprzeczność z prawami fizyki. (…)

Katastrofa smoleńska jest zbyt ważnym wydarzeniem w dziejach kraju, aby pozwolić na kształtowanie jej obrazu w świadomości społecznej przez polityków i propagandzistów w zależności od wyznawanych sympatii politycznych. Niezależnie od przyczyn, jakie do niej doprowadziły, a którymi nauka nie powinna się zajmować, jest to problem naukowy i zadanie dla instytucjonalnej nauki polskiej – zadanie polegające na wyjaśnieniu samego mechanizmu zniszczenia samolotu”.

Dyrektor NCBiR odmówił realizacji postulatów zgłoszonych przez profesorów, gdyż wychodzi to – jak pisze – poza „kompetencje oraz zakres działania Centrum”.

Nie można badać katastrofy smoleńskiej. Nie trzeba. Nie wolno.

W takim kraju przyszło nam żyć.

zygmuntbialas • niepoprawni.pl

Reklama

Możliwość komentowania Nie wolno badać katastrofy smoleńskiej została wyłączona

%d blogerów lubi to: