Kamiński za Ziobrę

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 25 listopada 2011

W sobotę, podczas posiedzenia Rady Politycznej PiS, wybrany zostanie wiceprezes partii. Miejsce usuniętego byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ma zająć Mariusz Kamiński, twórca, a potem przez 3 lata szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Został zdymisjonowany przez premiera Donalda Tuska po ujawnianiu przez prasę kulisów afery hazardowej z udziałem czołowych polityków Platformy.

Kandydatura Kamińskiego, lidera warszawskich struktur PiS, ma być czytelnym sygnałem skierowanym do działaczy partii potwierdzającym, że PiS wciąż jest ugrupowaniem, które jako jeden z priorytetów stawia sobie walkę z korupcją, przestępczością i będzie bardzo twardą opozycją wobec rządów Platformy Obywatelskiej. Ma to być spójne również z przesłaniem, jakie do zdezorientowanych działaczy partyjnych kieruje w ostatnich dniach sam prezes Jarosław Kaczyński, podkreślając, że jedynym liczącym się ugrupowaniem na prawicy pozostaje PiS.

– Prawicy nie można budować na ludziach niewiarygodnych, to jest formacja odwołująca się do tradycji, do wiary,
do patriotyzmu, do honoru, do tych wszystkich wartości, które kiedyś konstytuowały życie publiczne, a które przynajmniej dla nas, dla formacji prawicowych, są bardzo ważne, podstawowe po dziś dzień. Kto te zasady łamie, raczej nie sytuuje się po prawej stronie, nawet jeżeli tak deklaruje – mówił Kaczyński podczas wczorajszej konferencji prasowej w Nowym Sączu.

Kandydaturę Kamińskiego zgodnie ze statutem ma zgłosić prezes PiS, dlatego nikt z członków partyjnych władz nie chce jej oficjalnie potwierdzać. Nie robi tego również sam Kamiński, który we wczorajszym wywiadzie radiowym oficjalnie dystansował się od tych informacji i odsyłał do sobotniego posiedzenia Rady Politycznej PiS. – Jeżeli będzie taka potrzeba, żeby wybierać nowego wiceprezesa, to koledzy do tego podejdą spokojnie i takiego wyboru dokonają. Póki to się nie wydarzyło, to nie chciałbym być tak przedstawiany – mówił Kamiński w rozmowie z RMF FM.

Politycy partii nie mają jednak wątpliwości. – Padła taka propozycja czy sugestia ze strony prezesa, natomiast nie była od tego momentu jakoś konkretnie sformułowana. Wygląda jednak na to, że Mariusz Kamiński zastąpi Zbigniewa Ziobrę – potwierdza jeden z bliskich współpracowników byłego szefa CBA. – Tak, będzie Kamiński – dodaje znany europoseł.

Na początku listopada media informowały, że następcą Ziobry ma zostać obecny rzecznik PiS – Adam Hofman.
– To decyzja prezesa, który musi ją ostatecznie podjąć po powrocie z Nowego Sącza. Będzie to prawdopodobnie Mariusz Kamiński, ale na pewno nie Adam Hofman – zapewnia jeden z najważniejszych polityków PiS. Sam Hofman dementuje tę informację, zaznaczając, że kolportowana była ona wśród dziennikarzy przez grupę „ziobrystów”.
To właśnie formułowane przez niego ostre reprymendy kierowane pod adresem Zbigniewa Ziobry, Jacka Kurskiego
i Tadeusza Cymańskiego zapowiadały, że polityczny konflikt w PiS zostanie zażegnany jedynie w sytuacji, gdy ci ostatni zupełnie zrezygnują ze swoich ambicji oraz zajmowanych partyjnych funkcji. Tak się oczywiście nie stało
– europosłowie zostali z partii wyrzuceni, a w ślad za nimi poszła 20-osobowa grupa parlamentarzystów, którzy utworzyli klub parlamentarny Solidarna Polska.

Mariusz Kamiński był w latach 80. jednym z liderów podziemnych struktur Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Po wygranych przez postkomunistów wyborach w 1993 r., wraz z kilkoma byłymi działaczami NZS założył Ligę Republikańską. W 1997 r. jako jej lider został posłem AWS. Od 2001 r. wraz z grupą współpracowników wszedł do PiS. Z partii wycofał się po objęciu funkcji szefa CBA w 2006 roku.
Ponownie do życia politycznego wrócił w tym roku, przejmując warszawskie struktury partii.

Maciej Walaszczyk • NASZ DZIENNIK

Reklama

Możliwość komentowania Kamiński za Ziobrę została wyłączona

%d blogerów lubi to: