Rosja tak, ale nie postsowiecka !

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 26 grudnia 2011

Profesor Andrzej Nowak mówił o tym od dawna: Rosja tak, ale nie postsowiecka !

Dziesiątki tysięcy ludzi w Moskwie, protesty w Sankt Petersburgu, Archangielsku, Nowogrodzie Wielkim, Woroneżu i Czelabińsku. W przyjętej rezolucji manifestanci domagają się:

– uwolnienia więźniów politycznych,

– rewizji wyborów,

– rezygnacji Władimira Czurowa ze stanowiska szefa Centralnej Komisji Wyborczej Rosji,

– przeprowadzenia dochodzenia w sprawie fałszerstw wyborczych,

– ukarania winnych fałszerstw wyborczych,

– rejestracji partii opozycyjnych.

Michaił Gorbaczow zalecił także Putinowi odejście: dwie kadencje jako prezydent, jedna jako premier, to już wystarczy. Przez takie układy w polityce tworzą się klany.

Może to być odczytywane jako sygnał do „zmiany warty” w wewnętrznym układzie Kremla.

Początek końca rządów KGB?

Jednak protestujący domagają się po prostu „nowego roku bez Putina”, a jeden z rosyjskich analityków i liderów partii „Jabłoko” apeluje o zjednoczenie się wokół tego kandydata na prezydenta, który rozpocznie dialog z narodem i będzie walczył zarówno przeciwko Putinowi jak i Prochorowowi. Ale analiza Piontkowskiego sięga dalej – chce on Rosji demokratycznej, wzywa do „naprawienia błędu bolszewizmu”, przez który Rosja straciła całe stulecie, obalając ustrój demokratyczny w 1917 roku.

Oprócz więc doraźnych postulatów, przebija się przez grudniowe wydarzenia, pragnienie odmienienia Rosji i odrzucenia źródeł komunistycznych…

W pierwszym wywiadzie dla Portalu ARCANA, prof. Andrzej Nowak wspominał o tych tendencjach, które widzimy dzisiaj w antyputinowskich protestach:

Przełamanie impasu w rozrachunku z komunistycznym dziedzictwem jest w Rosji wolą wielu ludzi, którzy oddolnie do tego zmierzają. Przecież Rosja to nie jest kraj tylko oprawców, których dzieci stoją na straży świetlanej pamięci o Stalinie, czy „wielikoj pobiedy – liuboj cenoj” (wielkiego zwycięstwa – nad „faszyzmem” – za każdą cenę) i są gotowi dla tej pamięci schować w cień wszystkie zbrodnie Związku Sowieckiego. Rosja to są przede wszystkim dzieci, krewni, spadkobiercy OFIAR tamtego systemu.

Dziś dalszy ciąg protestów w Moskwie – wystawa i koncert zatytułowany „Wolność wyboru”.

kasparov.ru, pik.tv, regnum.ru, portal.arcana.pl
fot. AP / Alexander Zemlianichenko

Reklama

Możliwość komentowania Rosja tak, ale nie postsowiecka ! została wyłączona

%d blogerów lubi to: