IPN tnie budżet

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 2 stycznia 2012

Instytut Pamięci Narodowej musiał okroić projekt swojego budżetu o 25 milionów złotych – wynika z autopoprawki przesłanej właśnie do Ministerstwa Finansów. To efekt negatywnej opinii na temat wzrostu wydatków Instytutu przyjętej w połowie grudnia przez sejmową komisję sprawiedliwości. Głównie głosami posłów koalicji rządowej.

– Przygotowaliśmy autopoprawkę do założeń naszego budżetu, która została właśnie przekazana do Ministerstwa Finansów – informuje Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej. Dodaje, że po negatywnej opinii sejmowej komisji Instytut przyjął minimalny wzrost wydatków w stosunku do roku poprzedniego. – Według tej autopoprawki, nasz wzrost, nie licząc 10 mln zł na wykup budynków, to jest tylko 0,77 proc. w stosunku do poprzedniego roku – podkreśla Arseniuk.

Redukcja budżetu odbiła się jednak na większości planowanych wydatków. – Musieliśmy przeprowadzić sporo cięć, m.in. na konkursach Rady i na inwestycjach, praktycznie większość wydatków inwestycyjnych została ścięta ze względu na negatywną opinię komisji – zaznacza rzecznik Instytutu.

W jaki sposób odbije się to na, jakże ważnych, działaniach edukacyjnych czy wydawniczych IPN? – Na tym etapie jeszcze trudno powiedzieć, jak to będzie wyglądało, dopiero po pracach na komisjach itp. będzie można cokolwiek określić – zaznacza Arseniuk.

– Wszystkie instytucje publiczne powinny oszczędzać, ale na pewno jest tak, że IPN zawsze był takim niechcianym dzieckiem Platformy Obywatelskiej – komentuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” poseł Arkadiusz Mularczyk (SP), oceniając negatywną opinię komisji.

– Z inicjatywy Platformy Obywatelskiej od czasów śp. prezesa Janusza Kurtyki za każdym razem środki na IPN były ścinane, a niepokorni historycy byli karceni przez wpływowych polityków tej partii lub jej sojuszników – dodaje poseł.

– W mojej ocenie, wielu liderów Platformy nie przepada za IPN, dlatego dochodzi do takiej sytuacji, że Instytut musi ograniczać swój budżet – kwituje Mularczyk.

Według pierwotnych zamierzeń budżet Instytutu Pamięci Narodowej na przyszły rok przewidywał wzrost wydatków o 36,5 mln złotych. I miałby się zamknąć kwotą 259 mln 662 tys. złotych. – W przypadku budżetu IPN jest propozycja dość znaczącego wzrostu – przyznawał prezes Instytutu dr Łukasz Kamiński. Podkreślał, że wynika to m.in. z planowanych inwestycji oraz nowych zadań, jakie przydzielono Instytutowi.

– Po nowelizacji ustawy w roku ubiegłym zostaliśmy zobowiązani, aby do końca 2012 r. opublikować inwentarz zasobów, co jest możliwe wyłącznie poprzez publikację bazy danych w internecie, ponadto zostaliśmy zobowiązani do ogłaszania konkursów na finansowanie badań naukowych z zakresu najnowszej historii Polski – mówił Kamiński. Konieczne jest także wykupienie siedziby IPN na ul. Towarowej w Warszawie.

Założenia budżetu IPN pozytywnie ocenili przedstawiciele części opozycji parlamentarnej. – Nowe zadania mają wpływ na planowaną strukturę wydatków i umożliwiają wykonanie zadań statutowych przez Instytut – argumentował poseł Leonard Krasulski (PiS). Założenia te spotkały się jednak z negatywnym stanowiskiem reszty opozycji i koalicji.

– Większość instytucji ma zamrożony budżet, wy chcecie więcej o blisko 37 mln zł, mam wrażenie, że są to ogromne środki, a zwiększenie budżetu jest nieracjonalne – wskazywał Robert Biedroń (RP). Jerzy Kozdroń (PO) powiedział do prezesa IPN, że „we wszystkich projektach dotyczących sądownictwa i prokuratury przewiduje się zamrożenie płac, a wy podnosicie wynagrodzenia”.

– Czy nie odnosicie wrażenia, że ten kreowany projekt budżetu nijak się ma do sytuacji finansowej państwa? – pytał przedstawicieli IPN poseł Platformy.

Szef IPN wskazywał, że wzrost płac prokuratorów wynika z przepisów prawa i po ich zamrożeniu w tym fragmencie budżetu nastąpi korekta.

Zenon Baranowski • NASZ DZIENNIK

Reklama

Możliwość komentowania IPN tnie budżet została wyłączona

%d blogerów lubi to: