Rosyjska opozycja zjednoczyła się

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 5 lutego 2012

Według lidera „Jabłoka” w ciągu ostatniego miesiąca ugrupowania opozycyjne zyskały w Rosji miliony nowych zwolenników.

Związane to jest ze sformułowaniem postulatów podstawowych reform, które powinny nastąpić w Rosji Putina. Co godne podkreślenia, ograniczają się one do trzech fundamentalnych kwestii: równego dla wszystkich prawa, przerwania układów korupcyjnych i związków z władzą w sądownictwie oraz konstatacji, że własność prywatna oraz publiczna są nienaruszalne. „Te trzy postulaty połączyły wszystkie siły polityczne od lewej strony po nacjonalistów, rzecz jasna również demokratów, a nawet ludzi, którzy nie posiadają żadnych poglądów politycznych” – wyjaśnił Grigorij Jawlinski.

Przywódca „Jabłoka” stara się jednak realnie oceniać szansę na przeprowadzenie wyżej wymienionych zmian. Według niego, „dzisiaj połowa kraju może głosować na Putina i obecny rząd”. Jest to rezultat nie tylko wieloletniej propagandy, ale także względnego wysokiego wzrostu gospodarczego. „Jednak druga połowa kraju wcześniej nie wychodziła na ulice, szczególnie w dwudziestostopniowym mrozie. Teraz wychodzi i mówi: nie zgadzamy się, więcej tak nie chcemy” – podkreśla Jawlinski.

Przywódca „Jabłoka” nie został zarejestrowany jako kandydat na prezydenta przez Centralną Komisję Wyborczą. Sprawa ta wywołała szereg komentarzy w środowiskach opozycyjnych, a nawet reakcję Unii Europejskiej. Catherine Ashton poprosiła Moskwę o ponowne rozpatrzenie wniosku rejestracyjnego Jawlinskiego. 4 lutego 2012 r., podczas ponad stutysięcznego wiecu opozycji w Moskwie, przyjęto rezolucję wzywającą do zarejestrowania lidera „Jabłoka”.

pik.tv, portal.arcana.pl

Reklama

Możliwość komentowania Rosyjska opozycja zjednoczyła się została wyłączona

%d blogerów lubi to: