Rosjanie postawią Polaków przed sądem za Smoleńsk

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 6 lutego 2012

Okrutny chichot historii. Kara za smoleńską katastrofę grozi wyłącznie Polakom, a sprawiedliwość mają im wymierzać Rosjanie, którzy do dziś nie oddali nam wraku tupolewa ani nawet czarnych skrzynek.


Wieża kontrolna w Smoleńsku – fot. Pawel Ciecierski / newspix.pl


Rosyjska prokuratura przesłuchuje członków rządowej komisji Jerzego Millera (60 l.), bo chce postawić zarzuty dowództwu polskich sił powietrznych za złe wyszkolenie pilotów. Moskwa odmawia jednak przekazania naszym śledczym dokumentów, które pozwoliłyby Polsce oskarżyć rosyjskich kontrolerów lotów

Rosyjscy śledczy przesłuchali już pułkownika Mirosława Grochowskiego, wiceszefa komisji Millera i jednocześnie szefem inspektoratu bezpieczeństwa lotów MON. W kolejce do przesłuchań stoją już kolejni wojskowi z naszego dowództwa sił powietrznych oraz kierownictwa specpułku wożącego najważniejsze osoby w państwie.

Według naszych informacji, Moskwa przesłuchuje po to, by ich prokuratorzy mieli tzw. dowody procesowe w swoim śledztwie. A ich celem jest m.in. oskarżenie naszych dowódców o złe wyszkolenie pilotów.

Choć zaniedbania po polskiej stronie są ewidentne – wskazywała na nie komisja Millera, nasza prokuratura i NIK, to Rosjanie także ponoszą odpowiedzialność za tragedię z 10 kwietnia – to ich kontrolerzy nie zamknęli lotniska Siewiernyj i sprowadzali samolot mimo fatalnej pogody. Zapisy z rozmów wieży z tupolewem jasno pokazują, że obecny w wieży płk Nikołaj Krasnokucki łączył się z tajemniczym generałem w Moskwie, który rozkazał sprowadzić polską maszynę. Kontrolerzy także podawali naszej załodze fałszywe dane – utrzymywali, że maszyna jest na kursie i ścieżce, choć w rzeczywistości tupolew był gdzie indziej. Poza tym na lotnisku brakowało nawet oświetlenia, a kontrolerzy gubili nasz samolot na radarach.

Ale postawienie przez polskich śledczych zarzutów Rosjanom będzie niemożliwe, bo Moskwa nie odmówiła przekazania naszym śledczym pełnej dokumentacji lotniska i regulaminu kontrolerów, unieważniła nawet pierwsze zeznania kontrolerów z wieży, w których przyznali, że mogli zamknąć Siewiernyj i odesłać Polaków w bezpieczne miejsce.

[MAR] • fakt.pl

Możliwość komentowania Rosjanie postawią Polaków przed sądem za Smoleńsk została wyłączona

%d blogerów lubi to: