Tusk „o bulwersującej sprawie, jaką są premie”

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 15 lutego 2012

Premier Donald Tusk zapowiedział przeanalizowanie sprawy premii dla członków zarządu Narodowego Centrum Sportu. – Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy premiować osoby, które nie wszystko zrobiły tak, jak się umawialiśmy – powiedział szef rządu.

Tymczasem, jak podaje Radio Zet, nawet 4 miliony złotych wyniosą premie dla 4 osób – dwóch wiceprezesów spółki Narodowe Centrum Sportu oraz prezesa i wiceprezesa spółki PL.2012.

W poniedziałek do dymisji podał się Rafał Kapler, prezes Narodowego Centrum Sportu, spółki nadzorującej budowę Stadionu Narodowego i jednocześnie będącej operatorem głównej polskiej areny Euro 2012. Kapler ma otrzymać część premii, proporcjonalnie w stosunku do czasu, który przepracował. Jak powiedziała w poniedziałek minister sportu Joanna Mucha, pierwsza część premii to jest 342 tys. zł, druga – to 228 tys. zł.

Premier Donald Tusk pytany we wtorek wieczorem, czy opinia publiczna pozna kontrakty menedżerskie z NCS, powiedział: „jestem prawie pewien, że nie ma żadnych powodów, żeby to pozostawało tajne”. – W ogóle jestem przeciwnikiem tajności wszędzie, gdzie to się da. Poprosiłem więc, żeby ustalono, czy istnieją jakiekolwiek istotne, nie wiem, zapisy prawa, coś, co nam zabrania ujawnienia i szczerze powiedziawszy, nie wierzę w to, żeby były takie przepisy, które by zabroniły – powiedział premier.

Zaznaczył, że „żyjemy w dobie powszechnego dostępu do informacji publicznej, a to są umowy, które dotyczą pieniędzy publicznych. – Nawet jeśli są tam jakieś zapisy, które każą urzędnikom trzymać to w dyskrecji, to one są w sprzeczności z innymi przepisami, które pozwalają obywatelom mieć dostęp do takich informacji – dodał.

– Tak, że zrobię wszystko, żeby jak najszybciej wszystkie umowy menadżerskie dotyczące tego budzącego emocje i zainteresowanie projektu jakim jest Stadion Narodowy, były jawne i dostępne – zaznaczył. Tusk dodał, że już wydał dyspozycję, aby sprawdzić, czy w ogóle istnieją okoliczności prawne, które zabraniałyby „udostępnienie opinii publicznej pełnej informacji o kontraktach”.

– Zasugerowaliśmy pani minister (sportu Joannie Musze) na Radzie Ministrów, żeby wykorzystała doświadczenie Prokuratorii Generalnej – mamy przecież zespół prawników i urzędników, którzy pracują w MS po to, żeby strzec interesu publicznego i publicznej złotówki wtedy, kiedy jest wydawana przez jakieś urzędy i kiedy jest domniemany konflikt interesów, i dotyczy to zarówno wszystkich kosztów związanych z budową stadionu, ewentualnych roszczeń w obie strony. Będę czekał na taki raport precyzyjny, kto komu co jest winien w tej kwestii i także tych domniemanych premii i warunków ich wypłacenia – powiedział ponadto szef rządu.

Według niego w tym przypadku są dwa warunki wypłacenia premii: „pierwsze odbiór stadionu – za to jest płatna pierwsza część premii i rozegranie meczów Euro i za to jest druga część”. Na uwagę, że w takim razie premii warunkowanej odbiorem stadionu już chyba nie można odebrać, Tusk stwierdził, że „i tak, i nie, bo to zależy, jak się definiuje odbiór budowy”.

– W mojej ocenie – i w ocenie Rady Ministrów – niezależnie od tego, ile etapów ma ten odbiór, bo przecież stwierdzone są usterki, jest kładziona murawa etc. – z mojego punktu widzenia stadion nie jest jeszcze odebrany – powiedział Tusk. Dopytywany, czy więc premia wiążąca się ze spełnieniem warunku odbioru stadionu nie powinna być wypłacona, odpowiedział: „Tak uważam”.

Wcześniej Tusk powiedział, że na posiedzeniu Rady Ministrów była rozmowa „o bulwersującej sprawie, jaką są premie”. – Już raz miałem zasadniczy spór z ministrem Mirosławem Drzewieckim. Zapowiadał pewne zmiany w umowach i zdaje się, że te zmiany nie zostały wprowadzone – powiedział Tusk na konferencji prasowej, pytany o sprawę premii dla Kaplera.

– Zastanawialiśmy się nad krokami prawnymi, ponieważ nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy premiować osoby, które nie wszystko zrobiły tak, jak się umawialiśmy – podkreślił premier. Chyba że – zaznaczył – umowa jest jednoznacznie sformułowana i wtedy poszukiwani będą „odpowiedzialni za złe sformułowanie umowy”.

Tusk zapowiedział też, że będzie wspierał szefową resortu sportu „w działaniach dotyczących Euro 2012 i Stadionu Narodowego”.

– Wiem, że jest teraz – kolokwialnie powiem – zamówienie, by była „jazda” na panią minister i generalnie na Stadion Narodowy. Na przykład informacje, że bramki są niewymiarowe, linie za cienkie, które pojawiły się w prasie – mówił Tusk. – Mam wrażenie, że część informacji dotyczących Stadionu Narodowego to nie są informacje, tylko jakaś kampania negatywna – dodał szef rządu.

Tusk powiedział, że Stadion Narodowy będzie w pełni gotowy na Euro 2012.

– Jeśli umowa jest jednoznaczna, to umowę trzeba wypełniać (…), ale będziemy analizowali umowy dotyczące menedżerów i wykonawstwa Stadionu Narodowego, by nie było poczucia, że przez niedopatrzenie zostały zmarnowane publiczne pieniądze – powiedział premier.

Zapewnił, że przeanalizowane zostaną też kwestie odszkodowań. – Będziemy do tego używali Prokuratorii Generalnej i najlepszych prawników, którzy są w dyspozycji rządu, by ludzie odpowiedzialni za ewentualną fuszerkę nie pozostali zupełnie bezkarni – powiedział Tusk.

Odniósł się też do odwołania – ze względu na negatywną opinię policji w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa – meczu o piłkarski Superpuchar między Wisłą Kraków a Legią Warszawa. Zdaniem Tuska nieodpowiedzialne jest kontraktowanie „z organizacją taką jak Ekstraklasa S.A. przeprowadzenia zawodów sportowych, dopóki nie ma 100-procetowej pewności, że stadion będzie odebrany np. przez policję”.

Budowa Stadionu Narodowego z trybunami na 58 tysięcy miejsc rozpoczęła się we wrześniu 2008 roku. Pierwotnie miał on być gotowy w lipcu 2011 r., ale m.in. z powodu konieczności naprawy schodów kaskadowych powstało opóźnienie. Budowę zakończono 30 listopada ubiegłego roku, a 16 grudnia obiekt otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Oficjalnie został otwarty 29 stycznia. Inwestycja kosztowała ok. dwóch miliardów złotych brutto.

Z powodu opóźnień w budowie konieczna była zmiana lokalizacji planowanych na 6 sierpnia ubiegłego roku pokazów motocyklowych oraz meczu piłkarskiego Polska-Niemcy, który miał się odbyć 2 września.

pap, wp.pl
fot. Andrzej Hrechorowicz/pap

Możliwość komentowania Tusk „o bulwersującej sprawie, jaką są premie” została wyłączona

%d blogerów lubi to: