To wkrótce runie – mówi Krzysztof Wyszkowski

Posted in ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 21 lutego 2012

Można powiedzieć, że Krzysztof Wyszkowski wyssał antykomunizm z mlekiem matki. Był małym dzieckiem, gdy Urząd Bezpieczeństwa aresztował jego ojca. Zapadł wyrok pięciu i pół roku więzienia i wtedy pojechał z matką do Warszawy, by odwiedzić ojca.

Mały Krzysztof zapamiętał kłębiący się tłum mężczyzn za gęstą stalową siatką.
„Nagle zbliża się jakaś twarz i próbuje przepchnąć palec, a mama podnosi mnie,
byśmy mogli się dotknąć.
Jakże mogłem potem nie wiedzieć, że trzeba im stawiać opór” – mówi współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych i działacz Solidarności Krzysztof Wyszkowski
w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Uważam Rze”.

Rozmówca opowiada o swej działalności opozycyjnej oraz o ludziach, z którymi współpracował. „Związałem się z KOR już całą parą. Szczególnie z Jankiem Lityńskim, Helenką i Witkiem Łuczywami, z Ludką i Heniem Wujcami” – wymienia były opozycjonista. Braciom Karnowskim, przeprowadzającym wywiad, wydaje się dziwne takie zdrabnianie imion osób, z którymi już dawno jest nie po drodze. – „Cóż, dla mnie były to bardzo serdeczne relacje” – odpowiada Krzysztof Wyszkowski, który daje tu świadectwo nie tylko przywiązania do swych dawnych przyjaciół, ale też obiektywnej charakterystyki i oceny osób, które znał i szanował.

Nie inaczej odnosi się do Lecha Wałęsy, który dzisiaj dąży do ekonomicznego zniszczenia swego dawnego mistrza i opiekuna. Założyciel WZZ tak mówi o łączących ich dawniej relacjach: „Traktowałem go jako podopiecznego. Związki rosły w siłę, przyjeżdżała inteligencja z Warszawy. W tym wszystkim Lechu ze swoją niezdolnością do napisania kilku zdań, wymagał opieki, bo był strasznie pogubiony. Broniłem go przed zarzutami współpracy z SB. A on był wobec mnie niezwykle serdeczny, zapraszał do siebie, prosił, by napisać coś za niego”.

Współpraca z Wałęsą skończyła się w 1990r. w czasie kampanii wyborczej, gdy przyszły prezydent nie odcinał się od antysemickich haseł. „Było oczywiste, że ta gra jest na rękę komunistom – stwierdza rozmówca. – Olśniło mnie, że on już jest gdzie indziej, że dogadał się z komunistami”.

Nie jest lekko dawnemu opozycjoniście oceniać ostatnie dwadzieścia lat. „Cóż, powiem tak: w czasach PRL nigdy nie spotkałem się z wrogością zwykłych ludzi. Przeciwnie, jak się uciekało, to zawsze można było liczyć na pomoc. A po 1990r. nacisk medialnej maszyny jest tak wielki, że ludzie potrafią agresywnie zaatakować na ulicy. (…) Nigdy nie myślałem, że Polacy tak łatwo zgodzą się na taki kształt rzeczywistości, na kontynuację PRL w tylu wymiarach.
I nadal nie wierzę. Ale TO WKRÓTCE RUNIE” – mówi Krzysztof Wyszkowski.

zygmuntbialas • niepoprawni.pl

Możliwość komentowania To wkrótce runie – mówi Krzysztof Wyszkowski została wyłączona

%d blogerów lubi to: