Komisja Czapli na finiszu

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 24 lutego 2012

O ustaleniach komisji, która dokonuje w sejmowym archiwum kwerendy materiałów mogących zawierać pełną dokumentację teczki „Bolka”, ma zostać poinformowany poseł Marek Opioła (PiS).

Parlamentarzysta ma dopuszczenie do informacji niejawnych, jednak mimo starań do tej pory nie może się zapoznać z tymi aktami. Komisja powołana przez szefa Kancelarii Sejmu Lecha Czaplę już od kilku tygodni przegląda dokumenty z zasobu archiwalnego komisji Ciemniewskiego – powołanej w 1992 r. do oceny sposobu wykonania uchwały lustracyjnej przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza. Chodzi w szczególności o mogące się tam znajdować kopie dokumentów archiwalnych wytworzonych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa na temat współpracy „Bolka” z SB, które w formie załączników miały być dołączone do materiałów z prac sejmowej komisji nadzwyczajnej.

Eksperci mają ocenić stosowność ochrony zbioru tych dokumentów klauzulą tajności. Przeglądem niejawnych materiałów archiwalnych zajmują się trzy osoby. Jak zapewnia Kancelaria Sejmu, są to jej „wieloletni pracownicy”: naczelnik Archiwum Sejmu, wicedyrektor Biura Prawnego i Spraw Pracowniczych oraz pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych. Nie podano nam ich nazwisk, jednak z danych teleadresowych Sejmu RP wynika, że naczelnikiem archiwum jest Bożena Żmuda, funkcję wicedyrektorów Biura Prawnego i Spraw Pracowniczych pełnią Grażyna Kramarczyk i Krzysztof Woś. Natomiast pełnomocnik ds. informacji niejawnych to Arkadiusz Mróz.

„Komisja wykonuje już czynności, do których została powołana” – informuje Sejm. Powstała 27 stycznia, a więc dzień po złożeniu przez posła Opiołę kolejnego wniosku o dostęp do archiwów. Jego pierwszy wniosek z 11 stycznia został potraktowany odmownie ze względu na uchybienia formalne. Czy i kiedy otrzyma wgląd w interesujące nie tylko jego dokumenty? Nie wiadomo. Kancelaria Sejmu poinformowała jedynie, że „zgodnie z informacją przekazaną pisemnie przez Szefa Kancelarii Sejmu Panu Posłowi Opiole o ustaleniach komisji zostanie on poinformowany niezwłocznie po zakończeniu jej prac”.

„Nasz Dziennik” zapytał, czy szef Kancelarii Sejmu i przedstawiciele ABW mieli w ostatnim czasie dostęp do tego zbioru, zanim zajęła się nim sejmowa komisja. Krzysztof Wyszkowski w ostatnich dniach alarmował, że dokumenty są zagrożone. O ich zabezpieczenie apelował w poniedziałek wraz z Henrykiem Jagielskim i Józefem Szylerem, uczestnikami protestów robotniczych Grudnia ´70, a jednocześnie ofiarami donosów TW „Bolka”, który działał w Stoczni Gdańskiej.

Dyrektor Biblioteki Sejmowej Wojciech Kulisiewicz odpowiedział nam wczoraj, że upoważnieni przedstawiciele ABW i MSWiA mieli dostęp do tej dokumentacji 14 stycznia 2009 roku, a więc trzy lata temu, za rządów koalicji PO – PSL. W wywiadzie dla portalu Fronda.pl Lech Czapla był pytany, czy ktoś przez 20 lat miał wgląd do tych dokumentów. – Tak, dwie osoby – funkcjonariusz ABW i pracownik MSW. Tu chodziło o wniosek TVP Info o odtajnienie tych materiałów – stwierdził. Nie sprecyzował jednak, kiedy to miało miejsce.

Czapla poinformował, że praca członków powołanej przez niego komisji jest „monitorowana i rejestrowana kamerą, tak jak nakazuje procedura udostępnienia informacji ściśle tajnych”. – To jest bezpieczne miejsce. Nic tu nie „wyparuje”. To zapewniam jako szef kancelarii. (…) W najbliższym czasie chcemy przekazać do wiadomości publicznej informacje o tym spisie – oświadczył urzędnik. Poinformował również, że zaprosi uprawionych do przeglądania informacji niejawnych przedstawicieli IPN do zapoznania się z tymi dokumentami. Czapla spodziewa się „aktywności prezesa IPN w sprawie zakresu pozyskania kopii”. – Jeśli będzie oczekiwanie na całość tej dokumentacji, to będzie ono zrealizowane – zadeklarował.

Maciej Walaszczyk • NASZ DZIENNIK

Reklama

Możliwość komentowania Komisja Czapli na finiszu została wyłączona

%d blogerów lubi to: