Andrzej Gwiazda w Tczewie. O represjach, komunie i gospodarce

Posted in ■ aktualności, ■ relacje by Maciejewski Kazimierz on 14 marca 2012

Andrzej Gwiazda, legenda sierpnia 80’, bezkompromisowy związkowiec, osoba o krytycznych poglądach w stosunku do obecnie panującej elity władzy, odwiedził Tczew.

Sala konferencyjna przy ul. Piaskowej była wypełniona po brzegi osobami ciekawymi jego poglądów. Co by nie mówić o Andrzeju Gwieździe, kontrowersjach, jakie narosły wokół jego osoby – nie da się ukryć, jest to postać niezwykle interesująca.

Odejście z kapituły

10 maja 2010 r. został wybrany do kolegium IPN, a tragicznie zmarły prezydent RP Lech Kaczyński zdążył go odznaczyć najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego. Jednak wkrótce po tym Andrzej Gwiazda opuścił kapitułę na znak protestu, przeciwko uhonorowaniu tym odznaczeniem przez obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego – Adama Michnika.
Andrzej Gwiazda przybył z małżonką Joanną Duda – Gwiazdą. Powitano ich owacjami na stojąco. Oklaskami przerywano też co barwniejsze uwagi gości. A te często odbiegały daleko od tez stawianych w mediach głównego nurtu.

„Od dziecka wiedziałem czym była komuna”

Spotkanie zorganizował Tczewski Klub „Gazety Polskiej”, a poprowadzili je radna Barbara Kamińska oraz adwokat, były poseł na Sejm Kazimierz Smoliński. Przedstawili oni pokrótce zarys najnowszej historii Polski, prosząc Andrzeja i Joannę Gwiazdów o komentarz do obecnych wydarzeń.
– Jako dziecko zostałem z rodzicami wywieziony na Syberię – mówił Andrzej Gwiazda. – Już jako chłopiec, gdy wróciłem z rodzicami z zesłania do Polski – po 6 latach w 1946 r., nie miałem wątpliwości co do oceny komunizmu. Nie trzeba mi było niczego tłumaczyć, bo przekonałem się na własne oczy czym jest ten system. Wziąłem ojca na poważną rozmowę i powiedziałem mu, że nie może chodzić do pracy, bo tylko wzmacnia komunę. Rozumowałem: „Jak nikt na nich nie będzie pracował, to sobie w końcu pójdą z powrotem Związku Radzieckiego”.
Po Syberii pozostało wspomnienie, gdy przewracając się z boku na bok pod przykrycie przedostawał się strumień lodowatego powietrza…
Ciekawe było podejście działacza do kwestii prawdy historycznej w okresie PRL-u. Wiele osób opowiada, że nie mówiło dzieciom, ani najbliższym o Katyniu, napaści Sowietów 17 września, Powstaniu Warszawskim. Andrzej Gwiazda mówił o tym każdemu, gdy tylko nadarzała się okazja.
– Ja od początku, na każdej lekcji opowiadałem jak się żyło w kołchozie. Jakoś przeżyłem, chociaż w końcu wyrzucili mnie z pewnego gremium. Wszystkie represje za komuny spotykały tych, którzy kombinowali i byli na granicy. Komuna specjalnie nie przejmowała się tymi, którzy ostro i konkretnie jej się sprzeciwiali. Oczywiście z wyjątkiem walczących z bronią w ręku, ci byli niszczeni siłą całego aparatu państwa.

Krytycznie o okrągłym stole

– Negozio to po włosku sklep. Przy okrągłym stole handlowano. Strona czerwona podeszła do negocjacji mając władzę, sprzedajnych sędziów, służby państwowe, w ręku trzymała pełnię władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej, natomiast strona solidarnościowa miała tylko zaufanie społeczne – ani stanowisk, ani pieniędzy. Strona solidarnościowa udzieliła zaufania społecznego, a oni im dobrze płatne, wpływowe stanowiska. Świadomość, że tylko tego handel dotyczył mieliśmy od początku.
Nie obyło się bez oceny Magdalenki, postawy Lecha Wałęsy, komu groziły represje ze strony tajnych służb PRL, a komu nie i kto miał najgorzej. Można było usłyszeć kto najbardziej wpływał na obecność w obradach okrągłostołowych (gen. Czesław Kiszczak). Gwiazdowie wypowiadali się też szeroko na temat polskiej gospodarki, a zwłaszcza dlaczego przemysł stoczniowy upadł (ich zdaniem polskiego przemysłu obawiał się zachodni biznes) i czy musiało do tego dojść.
Joanna Duda Gwiazda nie zapomniała o katastrofie smoleńskiej. Oboje z mężem stwierdzili, że należy zrobić wszystko, by do końca wyjaśnić jej przyczyny, „bo nagromadzenie piętrowo nieprawdy od samego początku wyjaśniania tej sprawy jest zatrważające”.

Spotkania przedłużyło się i potrwało ok. 2 godziny, a po głównej części Gwiazdowie jeszcze długo rozdawali autografy…

Biografia w pigułce

Joanna Duda – Gwiazda – działaczka opozycji demokratycznej. W 1976 r. wspólnie z mężem napisała list otwarty do Sejmu w obronie KOR-u, co poskutkowało zakazem wyjazdu poza granicę PRL. Od 1978 r. działała w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża. Redaktorka kilku pism – związkowego „Robotnik Wybrzeża”, „Skorpion”, „Poza Układem”.  W październiku 1979 r. uczestniczyła w proteście głodowym w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie, podjętym w ramach solidarności z aresztowanymi działaczami czechosłowackiej Karty 77.
Wraz z mężem przeciwna porozumieniom okrągłostołowym. Wspólnie z Andrzejm Gwiazdą uczestniczyła m. in. w akcji obrony Doliny Rospudy. Działa w Radzie Stowarzyszenia Solidarni 2010. Odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: Wikipedia

Wawrzyn Mocny • tczew.portalpomorza.pl
fot. Wawrzyn Mocny

Reklamy

Możliwość komentowania Andrzej Gwiazda w Tczewie. O represjach, komunie i gospodarce została wyłączona