Premier ignoruje wyrok sądu. Ani myśli tłumaczyć, na jakiej podstawie oddał Rosji śledztwo

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 19 kwietnia 2012

Sąd administracyjny nakazał premierowi Donaldowi Tuskowi ujawnienie informacji, na jakiej podstawie zdecydował o oddaniu stronie rosyjskiej śledztwa ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej. 

Motywując swoje orzeczenie sąd stwierdził, że „do tej pory premier albo w ogóle nie odpowiadał na pytania, albo udzielał informacji wymijających, enigmatycznych, niepełnych lub lakonicznych”.

Jednak premier z wyroku nic sobie na razie nie robi. Jak informuje „Gazeta Polska Codziennie” szef rządu chce wnieść kasację. Zrobi wiele, by nie dzielić się wiedzą na temat zrzeczenia się przez Polskę najważniejszego śledztwa w ostatnich latach.

Beata Gosiewska, wdowa do śp. Przemysławie Gosiewskim wskazuje, że rodziny mają prawo do informacji dot. śledztwa:

Mamy pełne prawo do tego, aby uzyskać informacje na temat procedur związanych z wyjaśnianiem tej katastrofy.

To właśnie na wniosek pełnomocnika Gosiewskich sąd zajmował się sprawą decyzji dot. prowadzenia śledztwa.

Jak przypomina „GPC”, okoliczności, w jakich Polska zgodziła się na oddanie śledztwa Rosjanom są do dziś niejasne:

Z niewiadomych przyczyn po trzech dniach od katastrofy, 13 kwietnia 2010 r., bez słowa sprzeciwu zgodziliśmy się na prowadzenie śledztwa według konwencji chicagowskiej dotyczącej międzynarodowego lotnictwa cywilnego i jej Załącznika 13. W praktyce oznaczało to przekazanie śledztwa Rosji. W rezultacie nadal nie mamy wraku tupolewa, czarnych skrzynek ani pewności, że przekazano nam komplet zdjęć i protokołów z oględzin miejsca tragedii.

Do tej pory władze nie wyjaśniły, kto z polskiej strony wyraził zgodę na oddanie Rosji śledztwa. Opinia publiczna nie poznała również żadnych dokumentów w tej sprawie. Jak widać dla Tuska muszą to być wiadomości bardzo niewygodne. Woli ignorować wyroki sądu niż rozwiać Polaków wątpliwości.

saż • wpolityce.pl

Reklama

Możliwość komentowania Premier ignoruje wyrok sądu. Ani myśli tłumaczyć, na jakiej podstawie oddał Rosji śledztwo została wyłączona

%d blogerów lubi to: