PARLAMENCIE RATUJ… Apel z Tczewa!

Posted in ■ aktualności, ■ listy by Maciejewski Kazimierz on 24 kwietnia 2012

Mirosław Pobłocki – Prezydent Miasta Tczewa – apeluje do WSZYSTKICH Parlamemntarzystów Polski …


Szanowny Panie Pośle

Prosimy Pana o osobiste zaangażowanie się w ratowanie tczewskiego mostu drogowego na Wiśle. Jest to obiekt niezwykły, unikat na skalę światową. Oddany do użytku 155 lat temu był jedną z najbardziej nowoczesnych i najdłuższych budowli mostowych w Europie. Jego makietę umieszczono w Muzeum Techniki w Berlinie jako przykład prekursorskich rozwiązań konstrukcyjnych. Most doceniło Amerykańskie Towarzystwo Inżynierii Budowlanej umieszczając go na jednej liście z wieżą Eiffel’a, Kanałem Panamskim, Statuą Wolności. Francuzi ze swojej wieży Eiffla uczynili magnes przyciągający turystów, więcej – symbol Paryża i Francji.

A my?

Tczewski most, arcydzieło sztuki inżynieryjnej ujęte w neogotycką formę, został zamknięty z powodu tragicznego stanu technicznego.

Tczewianom, a także licznym fanom mostu z Polski i zagranicy, trudno się z taką sytuacją pogodzić. Rozpaczliwe próby jego ratowania okazały się jednak mało skuteczne, głównie z powodu ograniczonych budżetów lokalnych władz. Od lat samorządy miejski i powiatowy alarmują, że bez poważnych nakładów finansowych, przekraczających możliwości obu samorządów, grozi mu katastrofa. Dzieło ratowania mostu wymaga więc ogólnopolskiej mobilizacji, można rzec pospolitego ruszenia Rzeczypospolitej, tym bardziej, że mamy do czynienia z niezwykłej rangi obiektem historycznym. Od ataku na ten most rozpoczęła się przecież II wojna światowa.

Apelujemy do parlamentarzystów Rzeczypospolitej Polskiej, aby pomogli nam ocalić most. Jedynym ratunkiem jest przejęcie go przez skarb państwa. Most w Tczewie to perła Pomorza – należy go za wszelka cenę zachować. Nie liczmy na to, że jeśli most stoi już od 155 lat, to postoi jeszcze drugie tyle…

Szanowny Panie Pośle, Prosimy o wsparcie naszej inicjatywy mającej na celu ratowanie tego światowego dziedzictwa – kulturowego, technicznego i historycznego pod wspólnym hasłem „MOST, KTÓRY ŁĄCZY”.

Mirosław Pobłocki
Prezydent Tczewa

Zapraszamy do zapoznania się z historią Mostu Tczewskiego, Międzynarodowego Zabytku Inżynierii Budowlanej i przyszłego Pomnika Historii. W momencie oddania do użytku, w roku 1857, był to najdłuższy most Europy i pierwszy żelazny most na Wiśle. Cud ówczesnej techniki i wzór dla budowniczych mostów XIX wieku. 1 września 1939 r. zaatakowany przez hitlerowców jako jedno z pierwszych miejsc w Polsce (11 min. przed Westerplatte), został częściowo wysadzony przez broniące go Wojsko Polskie. Do naszych czasów dotrwały jedynie trzy przęsła oryginalnej konstrukcji i cztery wieżyczki, które w 2000 r. zostały wpisane na listę zabytków. Pozostałą część budowli stanowią różne rozwiązania techniczne, co sprawia że Most Tczewski jest namacalnym dowodem ewolucji budownictwa mostowego. Obecnie most, który przetrwał ponad 150 lat, jest w fatalnym stanie i wymaga natychmiastowego, kapitalnego remontu. więcej informacji


tcz.pl, youtube, ANDRZEJ.BUDZYK • salon24.pl
fot. wolneforumgdansk.pl

Reklama

Możliwość komentowania PARLAMENCIE RATUJ… Apel z Tczewa! została wyłączona

%d blogerów lubi to: