Hasło: „Mówię Lenin – myślę Adamowicz”

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 18 Maj 2012

Sławomir Cenckiewicz dla wPolityce.pl z ważnej manifestacji w Gdańsku 


Fot. Sławomir Cenckiewicz


17 maja o godzinie 19.00 pod Stocznią Gdańską kilkadziesiąt osób protestowało przeciwko powrotowi Włodzimierza Lenina i Orderu Czerwonego Sztandaru na historyczną bramę nr 2. Protest miał w dużej mierze charakter happeningu. Nauczycielka historii a zarazem najmłodszy więzień stanu wojennego Anna Stawicka-Kołakowska„ujawniła” legitymację członka PZPR wystawioną na nazwisko prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Za chęć przywracania historycznego kształtu gdańskim obiektom i ulicom (m. in. zamiana Alei Zwycięstwa na Aleję Adolfa Hitlera) Stawicka-Kołakowska zapowiedziała wręczenie Adamowiczowi niemieckiego Żelaznego Krzyża. Kilka piosenek wykonał trójmiejski bard Andrzej Kołakowski. Największe uznanie zyskała piosenka „Tuskokracja”, którą zebrani odśpiewali razem z Kołakowskim:

Pan Prokurator ma racje mamy w Polsce demokrację
Pan Prokurator ma rację demokracja jest

Niesiołowski na ulicy bije dziennikarzy
Piana tryska z pyska pot spływa po twarzy
Nie kop Pani nóżką Stefciu ostrzega go Donek
Bo cię na postronek weźmie ktoś

Pan Prokurator ma rację….

Na ulicy jak przed laty zbiera się ekstrema
W kasie nie ma forsy,
W telewizji ścierna Bolek wzywa, żeby władza rozpędziła pałą
Tą ekstremę całą jeszcze raz

Pan prokurator ma rację…

A w pałacu namiestnika jak za dawnych czasów
Znowu się spotyka, doborowa klika
Komorowski na salony zaprosił spawacza
Historia zatacza nowy krąg

Pan prokurator…

I co zrobić z takim fantem martwimy się sami
Gdy nas robią w Bolka wyżeracze cwani
Nóż w kieszeni się otwiera na widok premiera
I siekierę w dłonie chce się wziąć

Pan prokurator ma rację…

Chociaż forsy nam brakuje platformerska gmina
Na płocie nam wiesza Wołodię Lenina
A za płotem zdjęcia kręcą dla polskiego kina
„Człowiek wazelina” kręci film

Pan prokurator ma rację…

Śpiewał również Zbigniew Stefański – uczestnik strajków w Stoczni Gdańskiej i działacz NSZZ „Solidarność”. Przemawiał Karol Guzikiewicz ze stoczniowej „Solidarności”, który w imieniu związkowców zapowiedział kontynuowanie protestu przeciwko prezydentowi Adamowiczowi i Europejskiemu Centrum Solidarności w związku z przywróceniem nowego-starego patrona Stoczni Gdańskiej. Głos zabrał także poseł PiS Andrzej Jaworski, który poinformował o odrzuceniu przez prokuraturę wniosku o ściganie osób winnych prezentowania zakazanych przez prawo symboli komunistycznych w miejscach publicznych. Muzyce, śpiewom, skandowaniu haseł i przemówieniom towarzyszył również I-wszy Zakazany Konkurs Rzucania Jajkiem w Lenina. Jednym z najlepiej rzucających w portret Lenina, który w klapie miał podobiznę Adamowicza, był Krzysztof Wyszkowski. Celność rzutu docenili organizatorzy happeningu, którzy obdarowali uczestników konkursu płytami Andrzeja Kołakowskiego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ: Przywrócili nad stocznię imię komunistycznego zbrodniarza, twórcy systemu nienawiści. Ale są ludzie, którzy protestują. ZDJĘCIA!

Sławomir Cenckiewicz • wpolityce.pl
Doktor habilitowany, były pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, autor książek, w tym takich bestsellerów jak „Oczami bezpieki: szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL”, Kraków: Wyd. Arcana, 2005, „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, Warszawa 2008 (współautor), „Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)”, Zysk i S-ka, 2010.

Reklamy

Możliwość komentowania Hasło: „Mówię Lenin – myślę Adamowicz” została wyłączona