Są zarzuty dla policyjnego sadysty

Posted in ■ aktualności, ■ historia by Maciejewski Kazimierz on 5 lipca 2012

Zarzut przekroczenia uprawnień i naruszenia nietykalności postawiła stołeczna prokuratura policjantowi, który kopał demonstranta podczas zajść w Święto Niepodległości 11 listopada 2011 r. O sprawie pisał portal Niezalezna.pl oraz „Gazeta Polska Codziennie”.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura, podejrzany nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Prokurator nie stosował wobec niego środków zapobiegawczych.

Policyjnemu sadyście postawiono zarzuty z art. 231 kodeksu karnego, przewidującego do trzech lat więzienia dla funkcjonariusza publicznego, który przekraczając swoje uprawnienia działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Inny naruszony art. 217 kk stanowi: „Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Sytuację tę uwieczniono na filmie, który trafił do internetu. Widać na nim, jak cywilny funkcjonariusz kilka razy kopie po głowie kulącego się demonstranta. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście wszczęła wtedy śledztwo, apelując do pokrzywdzonego, aby się zgłosił.

Dziennikarze „Gazety Polskiej Codziennie” jako pierwsi dotarli do pobitego, którym okazał się kierowca Daniel Kloc. Pokrzywdzony zgłosił się do prokuratury i został przesłuchany. Prokuratura powołała biegłego do oceny, czy film z internetu nie był montowany.

─ Przyjechałem na marsz, bo dużo o nim słyszałem. Chciałem zobaczyć jak wygląda. Zachowywałem się spokojnie. Nikogo nie atakowałem. To policjanci rzucili się na nas. To, co widać na filmie w internecie, to prawda  ─ powiedział nam Kloc. ─ Gdy usłyszałem krzyk „Stać! Policja!” zatrzymałem się ─ wyjaśnił. ─ Wtedy policjant w cywilu dopadł do mnie, obezwładnił gazem i bił po całym ciele ─ relacjonował Kloc.

                    

Gazeta Polska Codziennie, PAP, Olga Alehno • niezalezna.pl
fot. arch.

Reklama

Możliwość komentowania Są zarzuty dla policyjnego sadysty została wyłączona

%d blogerów lubi to: