Udał się skok na 63 miliony !

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 25 lipca 2012

„Od 4 sierpnia opłaty koncesyjne mogą być nałożone w zerowej wysokości” 

Pani Marszałek Kopacz nie zgodziła się na wprowadzenie do porządku posiedzenia Sejmu zgłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość projektu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji. Oznacza to, ze od 4 sierpnia br. nie ma w Polsce prawa, określającego wysokość opłat koncesyjnych.

No to zobaczymy, co się teraz stanie – czy koncesjonariusze, którym Krajowa Rada łaskawie przyznała koncesje, a potem hojnie rozłożyła im opłaty koncesyjne na raty – zapłacą te raty, czy nie zapłacą? Stawiam śliwki przeciw orzechom, że nie zapłacą. Podstawy do nakładania opłat koncesyjnych nadal są, znika tylko przepis ustawy, a w ślad za nim rozporządzenie o wysokości opłat. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że według stanu prawnego, od 4 sierpnia opłaty koncesyjne mogą być nałożone w zerowej wysokości. A w takiej już zostały zapłacone.

Zaczną się gry i zabawy prawnicze prawnicze, wytrawne kancelarie prawne bez trudu udowodnią, że w tej skomplikowanej rzeczywistości prawnej stare opłat egzekwowane być nie mogą.

Kiedyś tam Sejm się obudzi, nowelizacje ustawy uchwali i wprowadzi wielomilionowe stawki opłat koncesyjnych. Tylko ze w zakresie danin publicznych panuje święta zasada – prawo nie działa wstecz. Ba, jak ustalił Trybunał Konstytucyjny, nowe prawo musi być uchwalone z odpowiednim wyprzedzeniem.

Nowa ustawa będzie miała zastosowanie tylko wobec nowych koncesji, a nie wobec tych udzielonych i rozłożonych na raty przed wejściem w życie tej ustawy.

Przypominam, ze stawką w tej grze jest co najmniej 63 miliony złotych opłat koncesyjnych rozłożonych na raty. Zdaje się, że Skarb Państwa już się pożegnał z tymi milionami. Wczorajszą decyzją Marszałek Kopacz sprawiła, że zostaną w prywatnej kasie biznesu, hojnie obdarowanego przez dworującego sobie z nas wszystkich Dworaka.

Mylę się? Bardzo chciałbym…
63 miliony… co tam, nic się nie stało. Najważniejsze, że Telewizja Trwam nie dostała koncesji, z tego okradany „jasnogród” i tak będzie się cieszyć….

Janusz Wojciechowski • wpolityce.pl
Poseł do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości
fot. PAP / T. Gzell

Reklama

Możliwość komentowania Udał się skok na 63 miliony ! została wyłączona

%d blogerów lubi to: