„Powstań Polsko, skrusz kajdany”

Posted in ■ aktualności, ■ relacje by Maciejewski Kazimierz on 24 listopada 2012

Na gdański marsz w obronie Telewizji Trwam przyszły tłumy 

Przemarsz poprzedziła msza święta w kościele św. Brygidy z udziałem o. Tadeusza Rydzyka. W kazaniu o. Rydzyk określił jako rzecz „nienormalną” i „dyskryminację” decyzję o nieprzyznaniu Telewizji Trwam miejsca na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

O. Rydzyk, którego kazanie kilkakrotnie przerywane było głośnymi oklaskami, powiedział też, że ostatnio w Polsce zbyt często „wzbudza się nienawiść”.

I tu niesamowicie dużą rolę odgrywają media mętnego nurtu

– przekonywał .

Wielokrotnie nawoływał do dialogu.

Potrzeba nam wszystkim w ojczyźnie dialogu: od najmniejszego do największego, od rządzących do rządzonych. Inaczej grozi nam chaos, przemoc, zniszczenie: tak wywołuje się wojny, również domowe – mówił dyrektor Radia Maryja,

dodając, że rozmowa wymaga ”siły argumentów, a nie z argumentów siły”.

Po zakończeniu mszy jej uczestnicy ruszyli spod kościoła św. Brygidy, by ulicami Gdańska przejść pod Pomnik Poległych Stoczniowców na pl. Solidarności. Bardzo wielu maszerujących niosło polskie flagi, pojawiały się też liczne transparenty z hasłami, a wśród nich: „Brońmy Polski”, „Żądamy koncesji cyfrowej dla TV Trwam”, czy „Dość dyskryminacji katolickich mediów”.

Na czele pochodu pojawił się transparent z napisem „Powstań Polsko, skrusz kajdany”, umieszczonym na biało-czerwonym tle. Transparent nieśli m.in. posłowie PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Andrzej Jaworski i Janusz Śniadek. W trakcie marszu śpiewano kościelne oraz patriotyczne pieśni i skandowano hasła m.in. „Solidarność”, „Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa”, „Nie oddamy wam telewizji Trwam” czy „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”.

Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców głos zabrali m.in. poseł Jaworski i szef regionu gdańskiego „S” Krzysztof Dośla. Obydwaj przemawiający krytycznie ocenili działania polskiego rządu, które – ich zdaniem – sprawiają m.in., że w Polsce rośnie bezrobocie. Jaworski w swoim przemówieniu przypomniał też, że pod protestem do KRRiT w sprawie nieprzyznania TV Trwam miejsca na multipleksie podpisało się już prawie 2,5 mln ludzi, a w całym kraju odbyło się wiele marszów protestacyjnych.

Zdaniem policji w marszu wzięło udział około 5-6 tys. ludzi. Poseł PiS Andrzej Jaworski przemawiając pod pomnikiem przekonywał, że kilkadziesiąt tysięcy.

Organizatorami gdańskiego marszu były przede wszystkim: Krucjata Różańcowa w intencji Ojczyzny, Prawo i Sprawiedliwość oraz „NSZZ” Solidarność Region Gdański.

PAP, wpolityce,pl
fot. Piotr Wittman / PAP

Reklama

Możliwość komentowania „Powstań Polsko, skrusz kajdany” została wyłączona

%d blogerów lubi to: