Wałęsa znów zmienia zdanie

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, Wyszkowski Krzysztof by Maciejewski Kazimierz on 29 grudnia 2012

Jednak żąda od Wyszkowskiego zwrotu kosztów przeprosin samego siebie w TVN za słowa o jego agenturalnej przeszłości 

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, Lech Wałęsa wezwał b. działacza Wolnych Związków Zawodowych Krzysztofa Wyszkowskiego do zwrotu pieniędzy za emisję przeprosin w telewizji – przeprosin, opłaconych przez b. prezydenta, by – jak twierdził – wykonać prawomocny wyrok sądu wobec Wyszkowskiego.

Pełnomocnik b. prezydenta Ewelina Wolańska poinformowała w piątek PAP, że kwota należności, którą powinien uiścić Wyszkowski, wynosi ponad 23 tys. zł. Jeśli Wyszkowski nie zapłaci dobrowolnie, egzekucją pieniędzy zajmie się komornik.

Faktura KW 2012.12.18

W połowie grudnia Wałęsa wstrzymał się z wystąpieniem do Wyszkowskiego o zwrot kosztów związanych z emisją telewizyjnego oświadczenia. Jak tłumaczyła wówczas Wolańska, miało to związek z tym, że b. działacz WZZ od kilku tygodni przebywał wtedy w szpitalu.

Teraz sytuacja się zmieniła. Z tego, co wiemy, dłużnik opuścił już szpital, udziela wywiadów i jest w domu

– powiedziała w piątek adwokat Wałęsy.

W wywiadzie opublikowanym kilka dni temu na swoim blogu Wyszkowski napisał, że nie zamierza płacić Wałęsie za publikację ogłoszenia w TVN.

Gdybym zapłacił, zgodziłbym się na kompromitację polskiego sądownictwa (…) Groźby Wałęsy to pisk myszy, która już wszystko przegrała i krzyczy z przerażenia

– napisał. B. działacz WZZ liczy ponadto, że Sąd Apelacyjny w Gdańsku wznowi jego proces z Wałęsą. Wniosek w tej sprawie złożony przez Wyszkowskiego będzie rozpatrzony na rozprawie 15 stycznia.

19 listopada wieczorem w TVN ukazała się plansza:

Oświadczenie Krzysztofa Wyszkowskiego na podstawie Wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 24 marca 2011 roku – „W dniu 16 listopada 2005 roku w programach informacyjnych ‚Panorama’ 2 programu TVP i ‚Fakty’ telewizji TVN wyemitowano moje oświadczenie, iż powód Lech Wałęsa współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa i pobierał za to pieniądze. To oświadczenie stanowiło nieprawdę i naruszało godność osobistą i dobre imię Lecha Wałęsy, wobec czego ja, Krzysztof Wyszkowski, odwołuję je w całości i przepraszam Lecha Wałęsę za naruszenie jego dóbr osobistych”.

Po emisji komunikatu w TVN Wyszkowski umieścił na swoim blogu oświadczenie, w którym napisał, że podtrzymuje swoje słowa, które stały się podstawą wytaczanych mu przez Wałęsę procesów.

Nie przeprosiłem i nie przeproszę Wałęsy za moje słowa prawdy

– napisał b. działacz WZZ.

W prawomocnym wyroku z marca 2011 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku nakazał Wyszkowskiemu przeproszenie b. prezydenta za wypowiedź w telewizji z 16 listopada 2005 r., w której nazwał Wałęsę tajnym współpracownikiem SB. W tym samym dniu były prezydent otrzymał od IPN status pokrzywdzonego i zapowiedział, że będzie od tego momentu pozywał do sądu osoby, które nadal będą twierdzić, iż był agentem służb specjalnych PRL.

PAP, wpolityce.pl
fot. Piotr Wittman / PAP

Reklama

Możliwość komentowania Wałęsa znów zmienia zdanie została wyłączona

%d blogerów lubi to: