Marginalizacja Powstania Styczniowego

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 18 stycznia 2013

To decyzja bardzo wymowna – pokazująca, czym jest III RP i jej tak zwane elity 

Dwa spektakularne wydarzenia bieżących dni: 150 rocznica Powstania Styczniowego i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy A jednak, choć to wydarzenia zupełnie nieporównywalne, to na swój sposób wszystko, co się wokół nich dzieje, pokazuje, w jakim punkcie tu i teraz się znajdujemy.

Rozpędzona do granic absurdu potężna machina propagandowo medialna, która przy takiej skali i takim natężeniu potrafiłaby z drewnianego kołka uczynić bohatera „Tańca z gwiazdami”, z Owsiaka uczyniła wspaniałego „altruistę”, który – naprawdę są tacy, którzy w to wierzą – bezinteresownie pomaga chorym dzieciom i szpitalom.

Człowiek – Orkiestra poczuł się już tak pewnie, że odsłonił co nieco swego prawdziwego oblicza i wypalił, że jest za dopuszczalnością eutanazji, czyli mówiąc wprost uśmiercaniem ludzi starych. Dla mnie to tylko kolejny argument, by do wszystkiego, co propaguje Owsiak, a zwłaszcza do niego samego, podchodzić z jak największym dystansem. Doceniam i szanuję wysiłek tysięcy wspaniałych wolontariuszy, ale mojego poparcia Orkiestra Owsiaka nie otrzyma.

Na drugim biegunie spektakularnych wydarzeń najbliższych dni na horyzoncie 150 rocznica Powstania Styczniowego, którą polski Sejm – w przeciwieństwie do litewskiego – uznał za niegodną, by z tej okazji 2013 ogłosić Rokiem Powstania Styczniowego. Gdyby decydenci, celebryci i rządzący mediami choć dziesięć procent wysiłku i czasu antenowego darowanego Owsiakowi poświęcili na upamiętnienie bohaterów Powstania z 1863 roku, uczynili by więcej dla polityki historycznej Polski, niż przez cały okres rządów Platformy Obywatelskiej.

Już dziś wiadomo, że nic takiego jednak nie nastąpi. Marginalizacja Powstania Styczniowego, to decyzja bardzo wymowna – pokazująca, czym jest III RP i jej tzw. elity.

Wojciech Sumliński • wpolityce.pl
Dziennikarz, redaktor naczelny „Tygodnika Podlaskiego”. Napisał książkę „Z mocy bezprawia”.

fot. wPolityce.pl

Reklama

Możliwość komentowania Marginalizacja Powstania Styczniowego została wyłączona

%d blogerów lubi to: