Boją się wyroku w sprawie Katynia?

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 23 stycznia 2013

Rosja podważa ustalenia własnej prokuratury. Obawia się wyroku, który wyda Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie skargi katyńskiej, pisze „Gazeta Polska Codziennie”.

GPC dotarła do pisma, jakie 17 stycznia władze Rosji wysłały do Trybunału przed publiczną rozprawą, zaplanowaną przed Wielką Izbą na 13 lutego.

Rosjanie próbują w nim przekonać sędziów Trybunału, że materiały przekazane im w 2002 roku przez Ukrainę są bez znaczenia, chociaż sami włączyli je dwa lata później do śledztwa katyńskiego. Teraz twierdzą, że tamta ich decyzja była nieuzasadniona.

Najwyraźniej obawiając się ich znaczenia dla skargi katyńskiej, władze rosyjskie twierdzą, że dokumenty z Ukrainy nie wystarczają, by ustalić okoliczności egzekucji Polaków w 1940 roku.

Materiały ukraińskie to nowy element, który pozwala zbadać, czy Rosja naruszyła art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który w przypadku masowego mordu zobowiązuje państwo, na którego terenie doszło do zbrodni, do wyjaśnienia okoliczności i ustalenia winnych śmierci. Strona rosyjska tego nie zrobiła – argumentują prawnicy Polaków.

***

Rodziny ofiar zbrodni katyńskiej odwołały się na początku lipca od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 16 kwietnia br. Kilkunastu krewnych ofiar NKWD z 1940 r. domagało się, by Wielka Izba ostatecznie oceniła zarzuty sformułowane w skardze katyńskiej.

Według skarżących władze Rosji nie dokonały należytej kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej, nie ustaliły jej sprawców i nie wyciągnęły wobec nich konsekwencji. Ponadto rosyjskie władze udzielały skarżącym sprzecznych informacji o losie ich krewnych, początkowo potwierdzając śmierć z rąk NKWD, a następnie uznając ich za osoby zaginione.

Krewni ofiar zbrodni katyńskiej domagają się, by Wielka Izba Trybunału oceniła, czy Rosja naruszyła art. 2 Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje nie tylko „umyślnego pozbawiania życia”, ale także – co wynika z dotychczasowego orzecznictwa Trybunału – nakazuje przeprowadzenie skutecznego śledztwa w przypadku morderstwa. Ewentualny wyrok Wielkiej Izby strasburskiego Trybunału w tej sprawie będzie ostateczny.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zdecydował, że skargę katyńską jego Wielka Izba, czyli 17 sędziów, rozpatrzy 13 lutego.

Gazeta Polska Codziennie, kresy24.pl

Reklama

Możliwość komentowania Boją się wyroku w sprawie Katynia? została wyłączona

%d blogerów lubi to: